Saracalar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Akyurt, Ankara)
Ankara ili Akyurt ilçesine bağlı Saracalar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.148 kişi (TÜİK).
Saracalar Mahallesi, Ankara ilinin Akyurt ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Saracalar Mahallesi'nin haritası, Akyurt ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Saracalar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.148 kişidir. 2007 yılında 771 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %48,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %45,6 ile Hilal Ayık (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Saracalar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Saracalar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.148 kişidir. 2007 yılında 771 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %48,9 arttı.
Saracalar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Saracalar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.148 | -0,4 |
| 2021 | 1.153 | -2,9 |
| 2020 | 1.188 | -4,1 |
| 2019 | 1.239 | -2,7 |
| 2018 | 1.273 | -3,0 |
| 2017 | 1.312 | -2,7 |
| 2016 | 1.348 | -4,9 |
| 2015 | 1.417 | -3,5 |
| 2014 | 1.469 | -2,4 |
| 2013 | 1.505 | -5,8 |
| 2012 | 1.597 | -6,9 |
| 2011 | 1.715 | -4,5 |
| 2010 | 1.796 | 0,4 |
| 2009 | 1.788 | -0,3 |
| 2008 | 1.793 | 132,6 |
| 2007 | 771 | - |
Saracalar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saracalar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Saracalar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 872, sandığa gidenlerin oranı %88,0. En çok oyu %48,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %41,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 353 | 48,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 307 | 41,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 46 | 6,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 7 | 0,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 6 | 0,8 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 3 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 1 | 0,1 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,4 |
Akyurt Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 872, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %45,6 ile Hilal Ayık (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %39,2 ile Filiz Geygel (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hilal Ayık | AK PARTİ | 330 | 45,6 |
| Filiz Geygel | CHP | 284 | 39,2 |
| Gültekin Ayantaş | YENİDEN REFAH | 72 | 9,9 |
| Orhan Esim | BÜYÜK BİRLİK | 9 | 1,2 |
| Orhan Özden | SAADET | 7 | 1,0 |
| Nihat Karaoğlan | İYİ PARTİ | 6 | 0,8 |
| Uğur Yırtıcı | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,8 |
| Emre Altun | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,4 |
| Cüneyt Yıldırım | DEM Parti | 1 | 0,1 |
| Yunus Emre Kap | HKP | 1 | 0,1 |
| Diğer (5) | 5 | 0,7 |
Akyurt Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 872, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %43,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %38,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 312 | 43,4 |
| CHP | 277 | 38,5 |
| YENİDEN REFAH | 77 | 10,7 |
| İYİ PARTİ | 15 | 2,1 |
| BÜYÜK BİRLİK | 11 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 11 | 1,5 |
| SAADET | 7 | 1,0 |
| TKP | 2 | 0,3 |
| BTP | 2 | 0,3 |
| MİLLET | 2 | 0,3 |
| Diğer (2) | 3 | 0,4 |
Saracalar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Saracalar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 887, sandığa gidenlerin oranı %91,2. En çok oyu %63,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %31,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 498 | 63,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 249 | 31,6 |
| Sinan Oğan | 40 | 5,1 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 889, sandığa gidenlerin oranı %88,9. En çok oyu %66,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 519 | 66,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 264 | 33,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 887, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %45,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 361 | 45,4 |
| CHP | 192 | 24,1 |
| MHP | 98 | 12,3 |
| İYİ PARTİ | 53 | 6,7 |
| YENİDEN REFAH | 36 | 4,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 23 | 2,9 |
| BBP | 9 | 1,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 7 | 0,9 |
| TİP | 6 | 0,8 |
| MEMLEKET | 2 | 0,2 |
| Diğer (2) | 2 | 0,3 |