Sarnıç Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Büyükorhan, Bursa)
Bursa ili Büyükorhan ilçesine bağlı Sarnıç Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 269 kişi (TÜİK).
Sarnıç Mahallesi, Bursa ilinin Büyükorhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Sarnıç Mahallesi'nin haritası, Büyükorhan ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Sarnıç Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 269 kişidir. 2013 yılında 445 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %39,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %77,1 ile Kamil Turhan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 20,242 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 269 |
Sarnıç Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Sarnıç Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 269 kişidir. 2013 yılında 445 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %39,6 azaldı.
Sarnıç Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Sarnıç Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 269 | -8,5 |
| 2021 | 294 | -3,0 |
| 2020 | 303 | -3,8 |
| 2019 | 315 | -5,7 |
| 2018 | 334 | -0,9 |
| 2017 | 337 | -4,5 |
| 2016 | 353 | -5,6 |
| 2015 | 374 | -8,8 |
| 2014 | 410 | -7,9 |
| 2013 | 445 | - |
Sarnıç Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sarnıç Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Sarnıç Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 238, sandığa gidenlerin oranı %95,0. En çok oyu %79,7 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %11,1 ile Sedat Yalçın (YENİDEN REFAH) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 165 | 79,7 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 23 | 11,1 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 8 | 3,9 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 3 | 1,4 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 2 | 1,0 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 1 | 0,5 |
| Ayhan Keser | TKP | 1 | 0,5 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,5 |
| Hasan Aydın | BTP | 1 | 0,5 |
| Abdurrahman Önder | MİLLET | 1 | 0,5 |
| Diğer (1) | 1 | 0,5 |
Büyükorhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 238, sandığa gidenlerin oranı %93,7. En çok oyu %77,1 ile Kamil Turhan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %16,1 ile Ahmet Korkmaz (YENİDEN REFAH) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Kamil Turhan | AK PARTİ | 158 | 77,1 |
| Ahmet Korkmaz | YENİDEN REFAH | 33 | 16,1 |
| Mustafa Oktay | CHP | 7 | 3,4 |
| Filiz Dumludağ | HKP | 3 | 1,5 |
| Sevim Alkış | İYİ PARTİ | 1 | 0,5 |
| Hasan Dursun | DSP | 1 | 0,5 |
| Hanifi Taş | HÜDA PAR | 1 | 0,5 |
| İsmail Şaşkın | SAADET | 1 | 0,5 |
Büyükorhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 238, sandığa gidenlerin oranı %93,7. En çok oyu %77,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %13,9 ile YENİDEN REFAH yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 156 | 77,6 |
| YENİDEN REFAH | 28 | 13,9 |
| CHP | 8 | 4,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 1,0 |
| İYİ PARTİ | 1 | 0,5 |
| DSP | 1 | 0,5 |
| TKP | 1 | 0,5 |
| HÜDA PAR | 1 | 0,5 |
| TİP | 1 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 1 | 0,5 |
| Diğer (1) | 1 | 0,5 |
Sarnıç Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Sarnıç Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 239, sandığa gidenlerin oranı %92,9. En çok oyu %92,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %3,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 187 | 92,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6 | 3,0 |
| Sinan Oğan | 6 | 3,0 |
| Muharrem İnce | 3 | 1,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 239, sandığa gidenlerin oranı %92,9. En çok oyu %95,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %4,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 203 | 95,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 9 | 4,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 239, sandığa gidenlerin oranı %92,9. En çok oyu %84,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %4,5 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 169 | 84,1 |
| MHP | 9 | 4,5 |
| YENİDEN REFAH | 5 | 2,5 |
| CHP | 5 | 2,5 |
| BBP | 2 | 1,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,0 |
| HAK-PAR | 1 | 0,5 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,5 |
| MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| VATAN PARTİSİ | 1 | 0,5 |
| Diğer (1) | 1 | 0,5 |