Sazlar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Polatlı, Ankara)
Ankara ili Polatlı ilçesine bağlı Sazlar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 248 kişi (TÜİK).
Sazlar Mahallesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Sazlar Mahallesi'nin haritası, Polatlı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Sazlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 248 kişidir. 2013 yılında 280 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %11,4 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %64,8 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Sazlar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Sazlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 248 kişidir. 2013 yılında 280 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %11,4 azaldı.
Sazlar Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Sazlar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 248 | -7,5 |
| 2021 | 268 | 1,1 |
| 2020 | 265 | -8,0 |
| 2019 | 288 | -0,7 |
| 2018 | 290 | 11,5 |
| 2017 | 260 | -0,4 |
| 2016 | 261 | -4,7 |
| 2015 | 274 | -3,9 |
| 2014 | 285 | 1,8 |
| 2013 | 280 | - |
Sazlar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sazlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Sazlar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 257, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %78,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %17,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 170 | 78,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 38 | 17,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 3 | 1,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 3 | 1,4 |
| Serkan Ünver | YTP | 2 | 0,9 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,5 |
Polatlı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 257, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %64,8 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı, ikinci sırada %30,6 ile Levent Çağlancı (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mürsel Yıldızkaya | CHP | 142 | 64,8 |
| Levent Çağlancı | MHP | 67 | 30,6 |
| Yusuf Hamdemir | YENİDEN REFAH | 4 | 1,8 |
| Hüseyin Özlük | İYİ PARTİ | 3 | 1,4 |
| Özkan Çelik | MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| Ali Rıza Kızıltepe | MİLLET | 1 | 0,5 |
| Çağlayan Onaran | Bağımsız | 1 | 0,5 |
Polatlı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 257, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %65,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %26,5 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 143 | 65,3 |
| MHP | 58 | 26,5 |
| İYİ PARTİ | 10 | 4,6 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 1,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,4 |
| MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| BTP | 1 | 0,5 |
Sazlar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Sazlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 235, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %56,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %37,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 113 | 56,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 75 | 37,5 |
| Sinan Oğan | 12 | 6,0 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 235, sandığa gidenlerin oranı %76,6. En çok oyu %61,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %38,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 110 | 61,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 68 | 38,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 235, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %29,6 ile İYİ PARTİ aldı, ikinci sırada %24,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| İYİ PARTİ | 59 | 29,6 |
| CHP | 49 | 24,6 |
| AK PARTİ | 48 | 24,1 |
| MHP | 27 | 13,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 7 | 3,5 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 1,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 2 | 1,0 |
| AP | 1 | 0,5 |