Şehit Cengiz Topel Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Şehit Cengiz Topel Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.179 kişi (TÜİK).
Şehit Cengiz Topel Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şehit Cengiz Topel Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şehit Cengiz Topel Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.179 kişidir. 2007 yılında 5.487 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %60,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %44,9 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şehit Cengiz Topel Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şehit Cengiz Topel Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.179 kişidir. 2007 yılında 5.487 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %60,3 azaldı.
Şehit Cengiz Topel Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şehit Cengiz Topel Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.179 | 4,2 |
| 2021 | 2.092 | 5,1 |
| 2020 | 1.990 | -3,1 |
| 2019 | 2.053 | -4,2 |
| 2018 | 2.143 | -17,1 |
| 2017 | 2.586 | -5,0 |
| 2016 | 2.723 | -17,3 |
| 2015 | 3.291 | -7,2 |
| 2014 | 3.546 | -3,2 |
| 2013 | 3.664 | -5,6 |
| 2012 | 3.883 | -14,4 |
| 2011 | 4.534 | -6,3 |
| 2010 | 4.838 | -5,4 |
| 2009 | 5.113 | -5,0 |
| 2008 | 5.381 | -1,9 |
| 2007 | 5.487 | - |
Şehit Cengiz Topel Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şehit Cengiz Topel Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şehit Cengiz Topel Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.600, sandığa gidenlerin oranı %77,6. En çok oyu %56,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %35,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 675 | 56,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 423 | 35,2 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 31 | 2,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 22 | 1,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 15 | 1,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 11 | 0,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 9 | 0,8 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 3 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 2 | 0,2 |
| Diğer (6) | 7 | 0,6 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.600, sandığa gidenlerin oranı %77,6. En çok oyu %44,9 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %41,5 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 536 | 44,9 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 496 | 41,5 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 44 | 3,7 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 43 | 3,6 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 31 | 2,6 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 15 | 1,3 |
| Murat Sipahi | SAADET | 13 | 1,1 |
| Hüseyin Kuloğlu | BTP | 6 | 0,5 |
| Muhammed Hanifi Özhan | DEVA PARTİSİ | 4 | 0,3 |
| Hasan Dinçer | ANAP | 1 | 0,1 |
| Diğer (5) | 5 | 0,4 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.600, sandığa gidenlerin oranı %77,6. En çok oyu %44,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %39,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 530 | 44,7 |
| AK PARTİ | 470 | 39,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 57 | 4,8 |
| YENİDEN REFAH | 41 | 3,5 |
| İYİ PARTİ | 34 | 2,9 |
| DEM Parti | 20 | 1,7 |
| SAADET | 13 | 1,1 |
| BTP | 6 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 5 | 0,4 |
| TİP | 3 | 0,2 |
| Diğer (4) | 7 | 0,6 |
Şehit Cengiz Topel Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şehit Cengiz Topel Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.683, sandığa gidenlerin oranı %90,2. En çok oyu %51,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 762 | 51,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 614 | 41,2 |
| Sinan Oğan | 110 | 7,4 |
| Muharrem İnce | 4 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.684, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %54,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 783 | 54,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 658 | 45,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.683, sandığa gidenlerin oranı %90,1. En çok oyu %34,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %25,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 510 | 34,6 |
| CHP | 372 | 25,2 |
| İYİ PARTİ | 199 | 13,5 |
| MHP | 194 | 13,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 41 | 2,8 |
| YENİDEN REFAH | 40 | 2,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 40 | 2,7 |
| BBP | 23 | 1,6 |
| AP | 13 | 0,9 |
| MEMLEKET | 11 | 0,8 |
| Diğer (10) | 17 | 1,2 |