Şevkiye Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kozan, Adana)
Adana ili Kozan ilçesine bağlı Şevkiye Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 8.720 kişi (TÜİK).
Şevkiye Mahallesi, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şevkiye Mahallesi'nin haritası, Kozan ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şevkiye Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.720 kişidir. 2007 yılında 16.666 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %47,7 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %27,4 ile Mustafa Atlı (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şevkiye Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şevkiye Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.720 kişidir. 2007 yılında 16.666 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %47,7 azaldı.
Şevkiye Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şevkiye Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 8.720 | 3,9 |
| 2021 | 8.391 | -0,3 |
| 2020 | 8.415 | 5,9 |
| 2019 | 7.943 | 3,9 |
| 2018 | 7.642 | 2,5 |
| 2017 | 7.458 | 0,0 |
| 2016 | 7.456 | 3,3 |
| 2015 | 7.217 | 3,4 |
| 2014 | 6.978 | 1,8 |
| 2013 | 6.853 | 0,2 |
| 2012 | 6.836 | 1,5 |
| 2011 | 6.735 | 1,7 |
| 2010 | 6.621 | 0,0 |
| 2009 | 6.618 | 1,2 |
| 2008 | 6.541 | -60,8 |
| 2007 | 16.666 | - |
Şevkiye Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şevkiye Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şevkiye Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.091, sandığa gidenlerin oranı %80,7. En çok oyu %49,4 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %36,2 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 2.331 | 49,4 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 1.706 | 36,2 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 379 | 8,0 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 125 | 2,6 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 56 | 1,2 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 27 | 0,6 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 15 | 0,3 |
| Eyyup Kebude | YTP | 12 | 0,2 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,2 |
| Ali Geçioğlu | MİLLET | 7 | 0,1 |
| Diğer (15) | 51 | 1,1 |
Kozan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.091, sandığa gidenlerin oranı %80,7. En çok oyu %27,4 ile Mustafa Atlı (MHP) aldı, ikinci sırada %23,2 ile Gürdal Topal (BÜYÜK BİRLİK) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Atlı | MHP | 1.293 | 27,4 |
| Gürdal Topal | BÜYÜK BİRLİK | 1.096 | 23,2 |
| Sudiye Gizem Aksoylu | CHP | 1.095 | 23,2 |
| Kazım Özgan | İYİ PARTİ | 916 | 19,4 |
| Harun Abdullah Baysal | YENİDEN REFAH | 204 | 4,3 |
| Gülşah Karaarslan | ZAFER PARTİSİ | 32 | 0,7 |
| Muammer Özçelik | SAADET | 21 | 0,5 |
| Hasan Çağrı Çamurdan | BTP | 16 | 0,3 |
| Serdar Dervişoğlu | DEVA PARTİSİ | 9 | 0,2 |
| Kenan Akın | DSP | 8 | 0,2 |
| Diğer (5) | 29 | 0,6 |
Kozan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 6.091, sandığa gidenlerin oranı %80,6. En çok oyu %28,0 ile MHP aldı, ikinci sırada %25,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 1.302 | 28,0 |
| CHP | 1.162 | 25,0 |
| İYİ PARTİ | 911 | 19,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 837 | 18,0 |
| YENİDEN REFAH | 278 | 6,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 58 | 1,2 |
| SAADET | 27 | 0,6 |
| BTP | 24 | 0,5 |
| TİP | 13 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 13 | 0,3 |
| Diğer (5) | 23 | 0,5 |
Şevkiye Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şevkiye Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.176, sandığa gidenlerin oranı %88,0. En çok oyu %50,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.685 | 50,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.156 | 40,4 |
| Sinan Oğan | 475 | 8,9 |
| Muharrem İnce | 25 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.179, sandığa gidenlerin oranı %83,9. En çok oyu %54,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.780 | 54,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.340 | 45,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.176, sandığa gidenlerin oranı %88,0. En çok oyu %32,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %20,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.701 | 32,1 |
| CHP | 1.089 | 20,5 |
| İYİ PARTİ | 988 | 18,6 |
| MHP | 607 | 11,4 |
| BBP | 305 | 5,8 |
| YENİDEN REFAH | 204 | 3,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 191 | 3,6 |
| MEMLEKET | 50 | 0,9 |
| TİP | 30 | 0,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 25 | 0,5 |
| Diğer (11) | 56 | 1,1 |