Taşpınar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Gölbaşı, Ankara)

Ankara ili Gölbaşı ilçesine bağlı Taşpınar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.313 kişi (TÜİK).

Taşpınar Mahallesi, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Taşpınar Mahallesi'nin haritası, Gölbaşı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Taşpınar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.313 kişidir. 2007 yılında 995 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %233,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %66,4 ile Yakup Odabaşı (CHP) aldı.

  • Nüfus verileri TÜİK (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi), seçim sonuçları YSK kaynaklıdır.

Temel Bilgiler

Yüzölçümü 14,55 km2
Tür

Mahalle

İl

Ankara

İlçe

Gölbaşı

Nüfus (2022)

3.313

Taşpınar Mahallesi Nüfusu

TÜİK verilerine göre Taşpınar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.313 kişidir. 2007 yılında 995 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %233,0 arttı.

Taşpınar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)

Yıllara göre Taşpınar Mahallesi nüfusu

Yıl Nüfus Değişim (%)
2022 3.313 11,7
2021 2.966 16,4
2020 2.548 15,0
2019 2.216 13,9
2018 1.946 28,9
2017 1.510 20,1
2016 1.257 13,3
2015 1.109 -2,9
2014 1.142 3,6
2013 1.102 6,3
2012 1.037 2,5
2011 1.012 1,3
2010 999 0,7
2009 992 4,9
2008 946 -4,9
2007 995 -

Taşpınar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Taşpınar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Taşpınar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Kayıtlı seçmen sayısı 2.985, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %77,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %15,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.

Aday Parti Oy Oy oranı (%)
Mansur Yavaş CHP 1.866 77,5
Turgut Altınok AK PARTİ 378 15,7
Hüseyin Bartu Soral ZAFER PARTİSİ 56 2,3
Suat Kılıç YENİDEN REFAH 35 1,4
Gültan Kışanak DEM Parti 26 1,1
Cengiz Topel Yıldırım İYİ PARTİ 18 0,8
Cafer Güneş SAADET 7 0,3
Tuvana Naz Ketene ANAP 5 0,2
Utku Reyhan VATAN PARTİSİ 5 0,2
Zafer Burak Hasar MEMLEKET 3 0,1
Diğer (6) 10 0,4

Gölbaşı Belediye Başkanlığı

Kayıtlı seçmen sayısı 2.985, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %66,4 ile Yakup Odabaşı (CHP) aldı, ikinci sırada %14,6 ile Ramazan Şimşek (MHP) yer aldı.

Aday Parti Oy Oy oranı (%)
Yakup Odabaşı CHP 1.582 66,4
Ramazan Şimşek MHP 347 14,6
Gökhan Koçak BÜYÜK BİRLİK 183 7,7
Güçlü Emre Özgür ZAFER PARTİSİ 108 4,5
Fehmi Kandemir İYİ PARTİ 35 1,5
Salih Aydemir YENİDEN REFAH 31 1,3
Ümit Göksu DEM Parti 24 1,0
Aysel Duman TİP 17 0,7
Selim Akgül SAADET 16 0,7
Hüseyin Sarıaslan MEMLEKET 10 0,4
Diğer (9) 28 1,2

Gölbaşı Belediye Meclisi

Kayıtlı seçmen sayısı 2.985, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %65,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %12,6 ile MHP yer aldı.

Parti Oy Oy oranı (%)
CHP 1.560 65,6
MHP 300 12,6
BÜYÜK BİRLİK 161 6,8
ZAFER PARTİSİ 154 6,5
İYİ PARTİ 59 2,5
YENİDEN REFAH 48 2,0
TİP 23 1,0
SAADET 16 0,7
MEMLEKET 12 0,5
BTP 8 0,3
Diğer (11) 36 1,5

Taşpınar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Taşpınar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).

Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)

Kayıtlı seçmen sayısı 2.510, sandığa gidenlerin oranı %94,1. En çok oyu %71,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %23,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.

Aday Oy Oy oranı (%)
Kemal Kılıçdaroğlu 1.670 71,3
Recep Tayyip Erdoğan 547 23,4
Sinan Oğan 119 5,1
Muharrem İnce 6 0,3

Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)

Kayıtlı seçmen sayısı 2.512, sandığa gidenlerin oranı %90,6. En çok oyu %75,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %24,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.

Aday Oy Oy oranı (%)
Kemal Kılıçdaroğlu 1.695 75,4
Recep Tayyip Erdoğan 554 24,6

Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)

Kayıtlı seçmen sayısı 2.510, sandığa gidenlerin oranı %94,1. En çok oyu %49,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %16,4 ile AK PARTİ yer aldı.

Parti Oy Oy oranı (%)
CHP 1.165 49,8
AK PARTİ 384 16,4
İYİ PARTİ 378 16,2
YEŞİL SOL PARTİ 105 4,5
MHP 103 4,4
ZAFER PARTİSİ 99 4,2
YENİDEN REFAH 29 1,2
MEMLEKET 19 0,8
BBP 15 0,6
MİLLET 6 0,3
Diğer (11) 26 1,1

Haritalar

Taşpınar Mahallesi Çevresindeki Mahalle ve Köyler

Gölbaşı ve Ankara Hakkında Daha Fazla Harita ve İstatistik