Salbaş Esentepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çukurova, Adana)
Adana ili Çukurova ilçesine bağlı Salbaş Esentepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 499 kişi (TÜİK).
Salbaş Esentepe Mahallesi, Adana ilinin Çukurova ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Salbaş Esentepe Mahallesi'nin haritası, Çukurova ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Salbaş Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 499 kişidir. 2007 yılında 395 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,3 ile Firdevs Cingözler (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Salbaş Esentepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Salbaş Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 499 kişidir. 2007 yılında 395 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,3 arttı.
Salbaş Esentepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Salbaş Esentepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 499 | 2,0 |
| 2021 | 489 | 0,2 |
| 2020 | 488 | 4,1 |
| 2019 | 469 | -0,8 |
| 2018 | 473 | 14,8 |
| 2017 | 412 | -0,2 |
| 2016 | 413 | 3,2 |
| 2015 | 400 | 5,0 |
| 2014 | 381 | 0,5 |
| 2013 | 379 | 5,3 |
| 2012 | 360 | -1,6 |
| 2011 | 366 | 1,1 |
| 2010 | 362 | -2,4 |
| 2009 | 371 | 0,8 |
| 2008 | 368 | -6,8 |
| 2007 | 395 | - |
Salbaş Esentepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Salbaş Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Salbaş Esentepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 427, sandığa gidenlerin oranı %101,4. En çok oyu %58,1 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %29,8 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 234 | 58,1 |
| Zeydan Karalar | CHP | 120 | 29,8 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 32 | 7,9 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 8 | 2,0 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,5 |
| Ali Geçioğlu | MİLLET | 2 | 0,5 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 2 | 0,5 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 1 | 0,2 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 1 | 0,2 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 1 | 0,2 |
Çukurova Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 427, sandığa gidenlerin oranı %95,5. En çok oyu %48,3 ile Firdevs Cingözler (MHP) aldı, ikinci sırada %24,2 ile Soner Çetin (İYİ PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Firdevs Cingözler | MHP | 186 | 48,3 |
| Soner Çetin | İYİ PARTİ | 93 | 24,2 |
| Emrah Kozay | CHP | 90 | 23,4 |
| Mustafa Geldi | YENİDEN REFAH | 8 | 2,1 |
| Yarkın Koçar | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,5 |
| - | Bağımsız | 2 | 0,5 |
| - | BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,3 |
| Özgün Dincel | TKP | 1 | 0,3 |
| Özcan Aksoy | BTP | 1 | 0,3 |
| Menderes Yakup Şen | MİLLET | 1 | 0,3 |
Çukurova Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 427, sandığa gidenlerin oranı %98,6. En çok oyu %52,5 ile MHP aldı, ikinci sırada %21,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 202 | 52,5 |
| CHP | 82 | 21,3 |
| İYİ PARTİ | 65 | 16,9 |
| YENİDEN REFAH | 15 | 3,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 7 | 1,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 5 | 1,3 |
| SAADET | 3 | 0,8 |
| BTP | 2 | 0,5 |
| GELECEK PARTİSİ | 1 | 0,3 |
| EMEP | 1 | 0,3 |
| Diğer (2) | 2 | 0,5 |
Salbaş Esentepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Salbaş Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 386, sandığa gidenlerin oranı %95,1. En çok oyu %71,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %23,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 258 | 71,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 86 | 23,7 |
| Sinan Oğan | 17 | 4,7 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 386, sandığa gidenlerin oranı %94,0. En çok oyu %71,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 257 | 71,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 101 | 28,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 386, sandığa gidenlerin oranı %95,1. En çok oyu %39,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %25,7 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 141 | 39,0 |
| MHP | 93 | 25,7 |
| İYİ PARTİ | 46 | 12,7 |
| CHP | 41 | 11,3 |
| YENİDEN REFAH | 10 | 2,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 8 | 2,2 |
| MEMLEKET | 5 | 1,4 |
| MİLLET | 2 | 0,6 |
| GENÇPARTİ | 2 | 0,6 |
| TİP | 1 | 0,3 |
| Diğer (3) | 3 | 0,8 |