Şambayadı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çukurova, Adana)
Adana ili Çukurova ilçesine bağlı Şambayadı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.251 kişi (TÜİK).
Şambayadı Mahallesi, Adana ilinin Çukurova ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şambayadı Mahallesi'nin haritası, Çukurova ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şambayadı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.251 kişidir. 2007 yılında 1.408 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %272,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %36,1 ile Emrah Kozay (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şambayadı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şambayadı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.251 kişidir. 2007 yılında 1.408 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %272,9 arttı.
Şambayadı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şambayadı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.251 | 0,0 |
| 2021 | 5.250 | 0,8 |
| 2020 | 5.210 | 1,0 |
| 2019 | 5.159 | -0,6 |
| 2018 | 5.189 | -1,5 |
| 2017 | 5.269 | 1,7 |
| 2016 | 5.179 | 1,1 |
| 2015 | 5.125 | 3,1 |
| 2014 | 4.971 | 3,6 |
| 2013 | 4.797 | 2,2 |
| 2012 | 4.696 | 7,5 |
| 2011 | 4.368 | 5,5 |
| 2010 | 4.142 | 17,3 |
| 2009 | 3.531 | 42,3 |
| 2008 | 2.481 | 76,2 |
| 2007 | 1.408 | - |
Şambayadı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şambayadı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şambayadı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.700, sandığa gidenlerin oranı %77,2. En çok oyu %46,9 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,4 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 1.275 | 46,9 |
| Zeydan Karalar | CHP | 1.043 | 38,4 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 160 | 5,9 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 98 | 3,6 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 37 | 1,4 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 32 | 1,2 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 26 | 1,0 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 8 | 0,3 |
| Hakan Buldu | DSP | 7 | 0,3 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 7 | 0,3 |
| Diğer (11) | 25 | 0,9 |
Çukurova Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.700, sandığa gidenlerin oranı %77,1. En çok oyu %36,1 ile Emrah Kozay (CHP) aldı, ikinci sırada %34,8 ile Firdevs Cingözler (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Emrah Kozay | CHP | 952 | 36,1 |
| Firdevs Cingözler | MHP | 916 | 34,8 |
| Soner Çetin | İYİ PARTİ | 332 | 12,6 |
| Mustafa Geldi | YENİDEN REFAH | 122 | 4,6 |
| - | Bağımsız | 94 | 3,6 |
| Yarkın Koçar | ZAFER PARTİSİ | 59 | 2,2 |
| Mehmet Can Çelik | DEM Parti | 48 | 1,8 |
| Güngör Vedat Şenol Beycioğlu | SAADET | 28 | 1,1 |
| - | BÜYÜK BİRLİK | 20 | 0,8 |
| İlker Yılmaz | AP | 11 | 0,4 |
| Diğer (10) | 53 | 2,0 |
Çukurova Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.700, sandığa gidenlerin oranı %77,1. En çok oyu %36,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %34,0 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 938 | 36,2 |
| MHP | 883 | 34,0 |
| İYİ PARTİ | 309 | 11,9 |
| YENİDEN REFAH | 144 | 5,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 69 | 2,7 |
| DEM Parti | 67 | 2,6 |
| Bağımsız | 52 | 2,0 |
| SAADET | 32 | 1,2 |
| BÜYÜK BİRLİK | 27 | 1,0 |
| TİP | 19 | 0,7 |
| Diğer (10) | 54 | 2,1 |
Şambayadı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şambayadı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.569, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %50,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.563 | 50,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.340 | 43,2 |
| Sinan Oğan | 189 | 6,1 |
| Muharrem İnce | 10 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.576, sandığa gidenlerin oranı %85,2. En çok oyu %54,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.629 | 54,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.377 | 45,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.569, sandığa gidenlerin oranı %88,3. En çok oyu %32,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.003 | 32,6 |
| CHP | 807 | 26,2 |
| MHP | 431 | 14,0 |
| İYİ PARTİ | 322 | 10,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 114 | 3,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 94 | 3,0 |
| YENİDEN REFAH | 92 | 3,0 |
| TİP | 89 | 2,9 |
| MEMLEKET | 38 | 1,2 |
| BBP | 26 | 0,8 |
| Diğer (9) | 33 | 1,1 |