Osmangazi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sarıçam, Adana)
Adana ili Sarıçam ilçesine bağlı Osmangazi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 10.646 kişi (TÜİK).
Osmangazi Mahallesi, Adana ilinin Sarıçam ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Osmangazi Mahallesi'nin haritası, Sarıçam ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2010–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Osmangazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 10.646 kişidir. 2010 yılında 4.118 olan nüfus, 2010–2022 döneminde %158,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %40,5 ile Hüseyin Göçmen (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Osmangazi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Osmangazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 10.646 kişidir. 2010 yılında 4.118 olan nüfus, 2010–2022 döneminde %158,5 arttı.
Osmangazi Mahallesi nüfus grafiği (2010–2022)
Yıllara göre Osmangazi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 10.646 | 4,4 |
| 2021 | 10.199 | 10,8 |
| 2020 | 9.202 | 20,9 |
| 2019 | 7.612 | 16,9 |
| 2018 | 6.512 | 12,0 |
| 2017 | 5.815 | 10,3 |
| 2016 | 5.271 | 1,7 |
| 2015 | 5.183 | 3,4 |
| 2014 | 5.011 | 0,4 |
| 2013 | 4.989 | 2,9 |
| 2012 | 4.849 | 6,9 |
| 2011 | 4.536 | 10,2 |
| 2010 | 4.118 | - |
Osmangazi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Osmangazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Osmangazi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.992, sandığa gidenlerin oranı %70,6. En çok oyu %44,2 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %43,5 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 2.121 | 44,2 |
| Zeydan Karalar | CHP | 2.088 | 43,5 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 226 | 4,7 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 126 | 2,6 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 89 | 1,9 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 40 | 0,8 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 33 | 0,7 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 12 | 0,2 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,2 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 10 | 0,2 |
| Diğer (13) | 42 | 0,9 |
Sarıçam Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.992, sandığa gidenlerin oranı %70,6. En çok oyu %40,5 ile Hüseyin Göçmen (CHP) aldı, ikinci sırada %40,0 ile Bilal Uludağ (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüseyin Göçmen | CHP | 1.916 | 40,5 |
| Bilal Uludağ | MHP | 1.891 | 40,0 |
| Yusuf Özer | İYİ PARTİ | 307 | 6,5 |
| Mustafa Yeter | YENİDEN REFAH | 170 | 3,6 |
| Ali Develi | ZAFER PARTİSİ | 142 | 3,0 |
| Uğur Aşık | BÜYÜK BİRLİK | 107 | 2,3 |
| Süleyman Gönül | SAADET | 55 | 1,2 |
| Mehmet Can Ataş | TKP | 24 | 0,5 |
| Nihat Vurgun | HÜDA PAR | 24 | 0,5 |
| Dilek Tepe | MEMLEKET | 18 | 0,4 |
| Diğer (9) | 72 | 1,5 |
Sarıçam Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 6.992, sandığa gidenlerin oranı %70,6. En çok oyu %40,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %37,1 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.904 | 40,4 |
| MHP | 1.748 | 37,1 |
| İYİ PARTİ | 331 | 7,0 |
| YENİDEN REFAH | 186 | 4,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 179 | 3,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 104 | 2,2 |
| SAADET | 70 | 1,5 |
| TİP | 32 | 0,7 |
| HÜDA PAR | 31 | 0,7 |
| TKP | 26 | 0,6 |
| Diğer (9) | 99 | 2,1 |
Osmangazi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Osmangazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.276, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %48,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.981 | 48,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.626 | 42,7 |
| Sinan Oğan | 507 | 8,2 |
| Muharrem İnce | 37 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.279, sandığa gidenlerin oranı %81,5. En çok oyu %52,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %48,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.055 | 52,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.818 | 48,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.276, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %31,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %25,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.923 | 31,4 |
| CHP | 1.544 | 25,2 |
| MHP | 917 | 15,0 |
| İYİ PARTİ | 764 | 12,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 215 | 3,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 186 | 3,0 |
| TİP | 157 | 2,6 |
| YENİDEN REFAH | 134 | 2,2 |
| MEMLEKET | 80 | 1,3 |
| BBP | 63 | 1,0 |
| Diğer (10) | 67 | 1,1 |