Cemalpaşa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Seyhan, Adana)
Adana ili Seyhan ilçesine bağlı Cemalpaşa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 10.509 kişi (TÜİK).
Cemalpaşa Mahallesi, Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Cemalpaşa Mahallesi'nin haritası, Seyhan ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Cemalpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 10.509 kişidir. 2007 yılında 10.655 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,4 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %70,7 ile Oya Tekin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Cemalpaşa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Cemalpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 10.509 kişidir. 2007 yılında 10.655 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,4 azaldı.
Cemalpaşa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Cemalpaşa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 10.509 | 0,4 |
| 2021 | 10.463 | -0,3 |
| 2020 | 10.499 | -0,4 |
| 2019 | 10.536 | 0,6 |
| 2018 | 10.474 | -3,0 |
| 2017 | 10.799 | -2,9 |
| 2016 | 11.122 | -1,8 |
| 2015 | 11.329 | -2,4 |
| 2014 | 11.605 | 3,3 |
| 2013 | 11.230 | -0,2 |
| 2012 | 11.255 | 2,8 |
| 2011 | 10.948 | -0,3 |
| 2010 | 10.982 | -0,4 |
| 2009 | 11.031 | 2,9 |
| 2008 | 10.720 | 0,6 |
| 2007 | 10.655 | - |
Cemalpaşa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cemalpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Cemalpaşa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.390, sandığa gidenlerin oranı %75,1. En çok oyu %75,5 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %17,3 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 4.650 | 75,5 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 1.064 | 17,3 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 166 | 2,7 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 103 | 1,7 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 52 | 0,8 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 28 | 0,5 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 19 | 0,3 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 14 | 0,2 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 11 | 0,2 |
| Sevil Aracı | EMEP | 11 | 0,2 |
| Diğer (13) | 38 | 0,6 |
Seyhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.390, sandığa gidenlerin oranı %75,1. En çok oyu %70,7 ile Oya Tekin (CHP) aldı, ikinci sırada %14,5 ile Erdal Hatipoğlu (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Oya Tekin | CHP | 4.343 | 70,7 |
| Erdal Hatipoğlu | AK PARTİ | 888 | 14,5 |
| Akif Kemal Akay | İYİ PARTİ | 481 | 7,8 |
| Hakan Kuşcu | ZAFER PARTİSİ | 152 | 2,5 |
| Mehmet Karakış | DEM Parti | 64 | 1,0 |
| Taner Özünal | DEVA PARTİSİ | 53 | 0,9 |
| Ahmet Faruk Ulaş | TİP | 39 | 0,6 |
| Seyithan Yıldız | YENİDEN REFAH | 33 | 0,5 |
| Gürsel Bayram | TKP | 18 | 0,3 |
| Nevzat Toplukafa | MEMLEKET | 14 | 0,2 |
| Diğer (11) | 54 | 0,9 |
Seyhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 8.390, sandığa gidenlerin oranı %75,1. En çok oyu %71,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %14,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.363 | 71,3 |
| AK PARTİ | 863 | 14,1 |
| İYİ PARTİ | 325 | 5,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 225 | 3,7 |
| DEM Parti | 84 | 1,4 |
| TİP | 54 | 0,9 |
| DEVA PARTİSİ | 40 | 0,7 |
| YENİDEN REFAH | 38 | 0,6 |
| TKP | 26 | 0,4 |
| BTP | 24 | 0,4 |
| Diğer (13) | 80 | 1,3 |
Cemalpaşa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Cemalpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.267, sandığa gidenlerin oranı %91,4. En çok oyu %82,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %14,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.215 | 82,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.078 | 14,4 |
| Sinan Oğan | 201 | 2,7 |
| Muharrem İnce | 8 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.272, sandığa gidenlerin oranı %89,2. En çok oyu %85,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %15,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.236 | 85,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.104 | 15,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.267, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %60,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %13,4 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.548 | 60,7 |
| İYİ PARTİ | 1.006 | 13,4 |
| AK PARTİ | 713 | 9,5 |
| TİP | 395 | 5,3 |
| MHP | 273 | 3,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 236 | 3,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 114 | 1,5 |
| MEMLEKET | 47 | 0,6 |
| YENİDEN REFAH | 36 | 0,5 |
| BBP | 19 | 0,2 |
| Diğer (10) | 54 | 0,7 |