Dumlupınar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Seyhan, Adana)
Adana ili Seyhan ilçesine bağlı Dumlupınar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 11.995 kişi (TÜİK).
Dumlupınar Mahallesi, Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Dumlupınar Mahallesi'nin haritası, Seyhan ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Dumlupınar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.995 kişidir. 2007 yılında 15.548 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %22,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %38,5 ile Erdal Hatipoğlu (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Dumlupınar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Dumlupınar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.995 kişidir. 2007 yılında 15.548 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %22,9 azaldı.
Dumlupınar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Dumlupınar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 11.995 | -0,7 |
| 2021 | 12.083 | -3,1 |
| 2020 | 12.472 | -1,5 |
| 2019 | 12.656 | -2,9 |
| 2018 | 13.032 | -3,2 |
| 2017 | 13.459 | -1,2 |
| 2016 | 13.626 | -2,5 |
| 2015 | 13.974 | -3,1 |
| 2014 | 14.417 | -2,4 |
| 2013 | 14.767 | -1,8 |
| 2012 | 15.036 | -1,6 |
| 2011 | 15.275 | 0,6 |
| 2010 | 15.188 | -0,0 |
| 2009 | 15.191 | 0,6 |
| 2008 | 15.103 | -2,9 |
| 2007 | 15.548 | - |
Dumlupınar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Dumlupınar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Dumlupınar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.161, sandığa gidenlerin oranı %68,2. En çok oyu %39,7 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,3 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 2.067 | 39,7 |
| Zeydan Karalar | CHP | 1.990 | 38,3 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 630 | 12,1 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 110 | 2,1 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 109 | 2,1 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 95 | 1,8 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 61 | 1,2 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 50 | 1,0 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 17 | 0,3 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 11 | 0,2 |
| Diğer (14) | 61 | 1,2 |
Seyhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.161, sandığa gidenlerin oranı %68,0. En çok oyu %38,5 ile Erdal Hatipoğlu (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %33,2 ile Oya Tekin (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdal Hatipoğlu | AK PARTİ | 1.992 | 38,5 |
| Oya Tekin | CHP | 1.718 | 33,2 |
| Mehmet Karakış | DEM Parti | 774 | 15,0 |
| Akif Kemal Akay | İYİ PARTİ | 214 | 4,1 |
| Fethullah Beyazçiçek | HÜDA PAR | 131 | 2,5 |
| Seyithan Yıldız | YENİDEN REFAH | 123 | 2,4 |
| Yakup Budak | SAADET | 62 | 1,2 |
| Hakan Kuşcu | ZAFER PARTİSİ | 55 | 1,1 |
| Nevzat Toplukafa | MEMLEKET | 15 | 0,3 |
| Taner Özünal | DEVA PARTİSİ | 15 | 0,3 |
| Diğer (13) | 76 | 1,5 |
Seyhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 8.161, sandığa gidenlerin oranı %68,0. En çok oyu %37,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %32,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.923 | 37,6 |
| CHP | 1.679 | 32,9 |
| DEM Parti | 806 | 15,8 |
| İYİ PARTİ | 156 | 3,0 |
| YENİDEN REFAH | 152 | 3,0 |
| HÜDA PAR | 123 | 2,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 69 | 1,4 |
| SAADET | 69 | 1,4 |
| MEMLEKET | 18 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 15 | 0,3 |
| Diğer (14) | 100 | 2,0 |
Dumlupınar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Dumlupınar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.145, sandığa gidenlerin oranı %84,6. En çok oyu %49,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %48,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.335 | 49,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.236 | 48,1 |
| Sinan Oğan | 143 | 2,1 |
| Muharrem İnce | 19 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.154, sandığa gidenlerin oranı %81,2. En çok oyu %50,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %49,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.274 | 50,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.257 | 49,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.145, sandığa gidenlerin oranı %84,6. En çok oyu %41,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.747 | 41,4 |
| CHP | 1.445 | 21,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1.405 | 21,2 |
| İYİ PARTİ | 224 | 3,4 |
| YENİDEN REFAH | 184 | 2,8 |
| MHP | 169 | 2,5 |
| TİP | 118 | 1,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 73 | 1,1 |
| MEMLEKET | 52 | 0,8 |
| SOL PARTİ | 32 | 0,5 |
| Diğer (10) | 103 | 1,6 |