Ova Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Seyhan, Adana)
Adana ili Seyhan ilçesine bağlı Ova Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 18.332 kişi (TÜİK).
Ova Mahallesi, Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ova Mahallesi'nin haritası, Seyhan ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ova Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.332 kişidir. 2007 yılında 16.821 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %9,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,5 ile Mehmet Karakış (DEM Parti) aldı.
Temel Bilgiler
Ova Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ova Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.332 kişidir. 2007 yılında 16.821 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %9,0 arttı.
Ova Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ova Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 18.332 | 0,2 |
| 2021 | 18.296 | -0,7 |
| 2020 | 18.427 | -0,0 |
| 2019 | 18.431 | -0,9 |
| 2018 | 18.602 | 0,3 |
| 2017 | 18.547 | 0,4 |
| 2016 | 18.479 | 0,0 |
| 2015 | 18.475 | 0,7 |
| 2014 | 18.354 | 0,5 |
| 2013 | 18.267 | 0,3 |
| 2012 | 18.209 | 1,3 |
| 2011 | 17.974 | 0,6 |
| 2010 | 17.873 | 0,1 |
| 2009 | 17.863 | 2,9 |
| 2008 | 17.366 | 3,2 |
| 2007 | 16.821 | - |
Ova Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ova Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ova Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.978, sandığa gidenlerin oranı %67,6. En çok oyu %42,3 ile Mahfuz Güleryüz (DEM Parti) aldı, ikinci sırada %27,9 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 3.165 | 42,3 |
| Zeydan Karalar | CHP | 2.084 | 27,9 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 1.685 | 22,5 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 117 | 1,6 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 104 | 1,4 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 97 | 1,3 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 42 | 0,6 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 33 | 0,4 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 32 | 0,4 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 23 | 0,3 |
| Diğer (14) | 98 | 1,3 |
Seyhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.978, sandığa gidenlerin oranı %67,4. En çok oyu %48,5 ile Mehmet Karakış (DEM Parti) aldı, ikinci sırada %22,2 ile Erdal Hatipoğlu (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mehmet Karakış | DEM Parti | 3.594 | 48,5 |
| Erdal Hatipoğlu | AK PARTİ | 1.645 | 22,2 |
| Oya Tekin | CHP | 1.470 | 19,9 |
| Akif Kemal Akay | İYİ PARTİ | 205 | 2,8 |
| Fethullah Beyazçiçek | HÜDA PAR | 124 | 1,7 |
| Seyithan Yıldız | YENİDEN REFAH | 121 | 1,6 |
| Hakan Kuşcu | ZAFER PARTİSİ | 38 | 0,5 |
| Nevzat Toplukafa | MEMLEKET | 32 | 0,4 |
| Yakup Budak | SAADET | 32 | 0,4 |
| Taner Özünal | DEVA PARTİSİ | 31 | 0,4 |
| Diğer (13) | 115 | 1,5 |
Seyhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 11.978, sandığa gidenlerin oranı %67,4. En çok oyu %49,8 ile DEM Parti aldı, ikinci sırada %22,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| DEM Parti | 3.674 | 49,8 |
| AK PARTİ | 1.631 | 22,1 |
| CHP | 1.389 | 18,8 |
| İYİ PARTİ | 140 | 1,9 |
| HÜDA PAR | 137 | 1,9 |
| YENİDEN REFAH | 113 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 47 | 0,6 |
| MEMLEKET | 43 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 37 | 0,5 |
| SOL PARTİ | 30 | 0,4 |
| Diğer (13) | 144 | 2,0 |
Ova Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ova Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.792, sandığa gidenlerin oranı %83,2. En çok oyu %66,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %31,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.316 | 66,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.033 | 31,9 |
| Sinan Oğan | 140 | 1,5 |
| Muharrem İnce | 24 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.809, sandığa gidenlerin oranı %80,3. En çok oyu %67,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %32,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.335 | 67,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.021 | 32,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.792, sandığa gidenlerin oranı %83,2. En çok oyu %54,0 ile YEŞİL SOL PARTİ aldı, ikinci sırada %25,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| YEŞİL SOL PARTİ | 5.062 | 54,0 |
| AK PARTİ | 2.397 | 25,6 |
| CHP | 955 | 10,2 |
| MHP | 251 | 2,7 |
| TİP | 156 | 1,7 |
| İYİ PARTİ | 150 | 1,6 |
| YENİDEN REFAH | 112 | 1,2 |
| SOL PARTİ | 59 | 0,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 56 | 0,6 |
| MEMLEKET | 43 | 0,5 |
| Diğer (11) | 82 | 0,9 |