Sakarya Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Seyhan, Adana)
Adana ili Seyhan ilçesine bağlı Sakarya Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.273 kişi (TÜİK).
Sakarya Mahallesi, Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Sakarya Mahallesi'nin haritası, Seyhan ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Sakarya Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.273 kişidir. 2007 yılında 2.206 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %42,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %55,2 ile Oya Tekin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Sakarya Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Sakarya Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.273 kişidir. 2007 yılında 2.206 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %42,3 azaldı.
Sakarya Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Sakarya Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.273 | -3,5 |
| 2021 | 1.319 | -3,0 |
| 2020 | 1.360 | -6,6 |
| 2019 | 1.456 | -1,4 |
| 2018 | 1.477 | -5,2 |
| 2017 | 1.558 | -4,0 |
| 2016 | 1.623 | -3,4 |
| 2015 | 1.680 | -1,6 |
| 2014 | 1.708 | -5,8 |
| 2013 | 1.814 | -7,0 |
| 2012 | 1.951 | -3,0 |
| 2011 | 2.012 | -3,6 |
| 2010 | 2.088 | -6,6 |
| 2009 | 2.235 | -2,1 |
| 2008 | 2.284 | 3,5 |
| 2007 | 2.206 | - |
Sakarya Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sakarya Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Sakarya Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 992, sandığa gidenlerin oranı %73,9. En çok oyu %60,2 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %27,7 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 409 | 60,2 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 188 | 27,7 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 34 | 5,0 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 27 | 4,0 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 5 | 0,7 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 4 | 0,6 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 3 | 0,4 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 1 | 0,1 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 1 | 0,1 |
| Eyyup Kebude | YTP | 1 | 0,1 |
| Diğer (6) | 6 | 0,9 |
Seyhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 992, sandığa gidenlerin oranı %73,9. En çok oyu %55,2 ile Oya Tekin (CHP) aldı, ikinci sırada %26,8 ile Erdal Hatipoğlu (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Oya Tekin | CHP | 362 | 55,2 |
| Erdal Hatipoğlu | AK PARTİ | 176 | 26,8 |
| Akif Kemal Akay | İYİ PARTİ | 56 | 8,5 |
| Mehmet Karakış | DEM Parti | 31 | 4,7 |
| Yunus Oğuz | BÜYÜK BİRLİK | 7 | 1,1 |
| Hakan Kuşcu | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,9 |
| Seyithan Yıldız | YENİDEN REFAH | 4 | 0,6 |
| Nevzat Toplukafa | MEMLEKET | 2 | 0,3 |
| Erhan Saltuk | DSP | 2 | 0,3 |
| Afacan Kemal Can | BTP | 2 | 0,3 |
| Diğer (8) | 8 | 1,2 |
Seyhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 992, sandığa gidenlerin oranı %73,9. En çok oyu %56,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %26,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 377 | 56,4 |
| AK PARTİ | 177 | 26,5 |
| İYİ PARTİ | 37 | 5,5 |
| DEM Parti | 34 | 5,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 10 | 1,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 8 | 1,2 |
| YENİDEN REFAH | 6 | 0,9 |
| MEMLEKET | 4 | 0,6 |
| TKP | 3 | 0,5 |
| TİP | 3 | 0,5 |
| Diğer (7) | 9 | 1,3 |
Sakarya Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Sakarya Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.003, sandığa gidenlerin oranı %85,0. En çok oyu %63,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %32,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 532 | 63,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 276 | 32,7 |
| Sinan Oğan | 34 | 4,0 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.003, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %65,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %34,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 523 | 65,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 272 | 34,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.003, sandığa gidenlerin oranı %84,8. En çok oyu %40,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %21,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 339 | 40,3 |
| AK PARTİ | 183 | 21,8 |
| İYİ PARTİ | 79 | 9,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 74 | 8,8 |
| MHP | 72 | 8,6 |
| TİP | 32 | 3,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 16 | 1,9 |
| MEMLEKET | 7 | 0,8 |
| GENÇPARTİ | 6 | 0,7 |
| YENİDEN REFAH | 4 | 0,5 |
| Diğer (5) | 10 | 1,2 |