Şar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Tufanbeyli, Adana)
Adana ili Tufanbeyli ilçesine bağlı Şar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 293 kişi (TÜİK).
Şar Mahallesi, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şar Mahallesi'nin haritası, Tufanbeyli ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 293 kişidir. 2013 yılında 375 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %21,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %49,5 ile Ahmet Aktürk (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 55,714 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 293 |
Şar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 293 kişidir. 2013 yılında 375 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %21,9 azaldı.
Şar Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Şar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 293 | -5,5 |
| 2021 | 310 | -4,0 |
| 2020 | 323 | -1,8 |
| 2019 | 329 | -3,5 |
| 2018 | 341 | 4,6 |
| 2017 | 326 | -2,4 |
| 2016 | 334 | -0,3 |
| 2015 | 335 | -2,3 |
| 2014 | 343 | -8,5 |
| 2013 | 375 | - |
Şar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 262, sandığa gidenlerin oranı %86,3. En çok oyu %48,8 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %47,0 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 104 | 48,8 |
| Zeydan Karalar | CHP | 100 | 47,0 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 4 | 1,9 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 2 | 0,9 |
| Hakan Buldu | DSP | 1 | 0,5 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 1 | 0,5 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 1 | 0,5 |
Tufanbeyli Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 262, sandığa gidenlerin oranı %85,5. En çok oyu %49,5 ile Ahmet Aktürk (CHP) aldı, ikinci sırada %47,2 ile Ekrem Keçe (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ahmet Aktürk | CHP | 106 | 49,5 |
| Ekrem Keçe | AK PARTİ | 101 | 47,2 |
| Recep Balı | İYİ PARTİ | 4 | 1,9 |
| Musa Özkan | SAADET | 2 | 0,9 |
| Serdar Türken | YENİDEN REFAH | 1 | 0,5 |
Tufanbeyli Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 262, sandığa gidenlerin oranı %85,5. En çok oyu %49,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %45,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 104 | 49,3 |
| AK PARTİ | 95 | 45,0 |
| İYİ PARTİ | 4 | 1,9 |
| DEVA PARTİSİ | 4 | 1,9 |
| YENİDEN REFAH | 2 | 0,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,5 |
| SAADET | 1 | 0,5 |
Şar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 265, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %63,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 140 | 63,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 74 | 33,5 |
| Sinan Oğan | 4 | 1,8 |
| Muharrem İnce | 3 | 1,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 265, sandığa gidenlerin oranı %87,9. En çok oyu %58,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 133 | 58,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 95 | 41,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 265, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %34,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 76 | 34,1 |
| CHP | 52 | 23,3 |
| MHP | 50 | 22,4 |
| İYİ PARTİ | 24 | 10,8 |
| BBP | 3 | 1,4 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 1,4 |
| HAK-PAR | 2 | 0,9 |
| MEMLEKET | 2 | 0,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,9 |
| MİLLET | 1 | 0,5 |
| Diğer (4) | 4 | 1,8 |