Dede Korkut Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Dede Korkut Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 4.485 kişi (TÜİK).
Dede Korkut Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Dede Korkut Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Dede Korkut Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.485 kişidir. 2007 yılında 6.457 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %30,5 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %40,4 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Dede Korkut Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Dede Korkut Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.485 kişidir. 2007 yılında 6.457 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %30,5 azaldı.
Dede Korkut Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Dede Korkut Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 4.485 | -4,6 |
| 2021 | 4.701 | -4,4 |
| 2020 | 4.918 | -2,4 |
| 2019 | 5.040 | -3,6 |
| 2018 | 5.227 | -2,5 |
| 2017 | 5.360 | -1,7 |
| 2016 | 5.454 | -1,9 |
| 2015 | 5.561 | -3,9 |
| 2014 | 5.789 | -3,4 |
| 2013 | 5.994 | 0,8 |
| 2012 | 5.945 | -5,4 |
| 2011 | 6.284 | -1,3 |
| 2010 | 6.369 | -2,9 |
| 2009 | 6.561 | 0,3 |
| 2008 | 6.541 | 1,3 |
| 2007 | 6.457 | - |
Dede Korkut Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Dede Korkut Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Dede Korkut Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.655, sandığa gidenlerin oranı %59,5. En çok oyu %41,4 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %26,1 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 621 | 41,4 |
| Zeydan Karalar | CHP | 392 | 26,1 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 337 | 22,4 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 40 | 2,7 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 39 | 2,6 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 22 | 1,5 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 13 | 0,9 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 9 | 0,6 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 8 | 0,5 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 4 | 0,3 |
| Diğer (12) | 16 | 1,1 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.655, sandığa gidenlerin oranı %59,2. En çok oyu %40,4 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %25,9 ile İbrahim Kocaman (DEM Parti) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Nacar | AK PARTİ | 596 | 40,4 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 383 | 25,9 |
| Ali Demirçalı | CHP | 332 | 22,5 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 51 | 3,5 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 43 | 2,9 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 18 | 1,2 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 14 | 0,9 |
| Osman Söyler | SAADET | 7 | 0,5 |
| Ahmet Ergör | BTP | 6 | 0,4 |
| Aziz Kandemir | GELECEK PARTİSİ | 6 | 0,4 |
| Diğer (9) | 20 | 1,4 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.655, sandığa gidenlerin oranı %59,1. En çok oyu %39,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,4 ile DEM Parti yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 573 | 39,0 |
| DEM Parti | 387 | 26,4 |
| CHP | 335 | 22,8 |
| YENİDEN REFAH | 54 | 3,7 |
| HÜDA PAR | 41 | 2,8 |
| İYİ PARTİ | 19 | 1,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 15 | 1,0 |
| TİP | 8 | 0,5 |
| BTP | 7 | 0,5 |
| SAADET | 7 | 0,5 |
| Diğer (8) | 22 | 1,5 |
Dede Korkut Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Dede Korkut Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.691, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %59,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.267 | 59,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 816 | 38,4 |
| Sinan Oğan | 37 | 1,7 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.695, sandığa gidenlerin oranı %78,4. En çok oyu %60,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.255 | 60,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 806 | 39,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.691, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %49,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,4 ile YEŞİL SOL PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.051 | 49,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 559 | 26,4 |
| CHP | 207 | 9,8 |
| MHP | 112 | 5,3 |
| YENİDEN REFAH | 52 | 2,5 |
| İYİ PARTİ | 39 | 1,8 |
| TİP | 21 | 1,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 12 | 0,6 |
| MEMLEKET | 11 | 0,5 |
| SOL PARTİ | 9 | 0,4 |
| Diğer (6) | 13 | 0,6 |