Yakapınar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Yakapınar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.801 kişi (TÜİK).
Yakapınar Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yakapınar Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yakapınar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.801 kişidir. 2007 yılında 2.424 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %15,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %36,4 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Yakapınar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yakapınar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.801 kişidir. 2007 yılında 2.424 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %15,6 arttı.
Yakapınar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yakapınar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.801 | 0,0 |
| 2021 | 2.800 | 1,3 |
| 2020 | 2.764 | 0,3 |
| 2019 | 2.755 | -0,4 |
| 2018 | 2.766 | 0,4 |
| 2017 | 2.754 | 0,5 |
| 2016 | 2.741 | 0,0 |
| 2015 | 2.740 | 0,3 |
| 2014 | 2.732 | 2,4 |
| 2013 | 2.667 | 3,1 |
| 2012 | 2.586 | 1,3 |
| 2011 | 2.553 | 1,0 |
| 2010 | 2.528 | 0,5 |
| 2009 | 2.515 | 2,0 |
| 2008 | 2.465 | 1,7 |
| 2007 | 2.424 | - |
Yakapınar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yakapınar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yakapınar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.865, sandığa gidenlerin oranı %82,0. En çok oyu %40,8 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %33,0 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 577 | 40,8 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 467 | 33,0 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 252 | 17,8 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 43 | 3,0 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 22 | 1,6 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 11 | 0,8 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,6 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 8 | 0,6 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 5 | 0,3 |
| Hakan Buldu | DSP | 4 | 0,3 |
| Diğer (9) | 19 | 1,3 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.865, sandığa gidenlerin oranı %81,1. En çok oyu %36,4 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı, ikinci sırada %33,9 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Demirçalı | CHP | 501 | 36,4 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 467 | 33,9 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 285 | 20,7 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 33 | 2,4 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 27 | 2,0 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 15 | 1,1 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 13 | 0,9 |
| Cihan Aydar | TİP | 7 | 0,5 |
| Aziz Kandemir | GELECEK PARTİSİ | 6 | 0,4 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 5 | 0,4 |
| Diğer (10) | 19 | 1,4 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.865, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %35,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 471 | 35,0 |
| AK PARTİ | 425 | 31,6 |
| DEM Parti | 287 | 21,3 |
| İYİ PARTİ | 38 | 2,8 |
| DEVA PARTİSİ | 37 | 2,8 |
| YENİDEN REFAH | 29 | 2,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 14 | 1,0 |
| GELECEK PARTİSİ | 7 | 0,5 |
| SOL PARTİ | 6 | 0,5 |
| HÜDA PAR | 5 | 0,4 |
| Diğer (10) | 27 | 2,0 |
Yakapınar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yakapınar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.855, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %55,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %40,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 883 | 55,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 638 | 40,4 |
| Sinan Oğan | 51 | 3,2 |
| Muharrem İnce | 9 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.856, sandığa gidenlerin oranı %84,4. En çok oyu %57,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %42,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 884 | 57,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 659 | 42,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.855, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %29,9 ile YEŞİL SOL PARTİ aldı, ikinci sırada %28,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| YEŞİL SOL PARTİ | 458 | 29,9 |
| AK PARTİ | 439 | 28,6 |
| CHP | 267 | 17,4 |
| MHP | 144 | 9,4 |
| İYİ PARTİ | 104 | 6,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 29 | 1,9 |
| YENİDEN REFAH | 18 | 1,2 |
| TİP | 16 | 1,0 |
| MEMLEKET | 9 | 0,6 |
| BBP | 8 | 0,5 |
| Diğer (7) | 24 | 1,6 |