Şahinyurdu Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Gemlik, Bursa)
Bursa ili Gemlik ilçesine bağlı Şahinyurdu Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 407 kişi (TÜİK).
Şahinyurdu Mahallesi, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şahinyurdu Mahallesi'nin haritası, Gemlik ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şahinyurdu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 407 kişidir. 2013 yılında 490 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %16,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %62,8 ile Refik Yılmaz (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Şahinyurdu Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şahinyurdu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 407 kişidir. 2013 yılında 490 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %16,9 azaldı.
Şahinyurdu Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Şahinyurdu Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 407 | -0,2 |
| 2021 | 408 | -3,5 |
| 2020 | 423 | -4,9 |
| 2019 | 445 | -2,8 |
| 2018 | 458 | 1,3 |
| 2017 | 452 | -2,8 |
| 2016 | 465 | -0,9 |
| 2015 | 469 | -2,5 |
| 2014 | 481 | -1,8 |
| 2013 | 490 | - |
Şahinyurdu Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şahinyurdu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şahinyurdu Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 363, sandığa gidenlerin oranı %96,1. En çok oyu %61,3 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %33,4 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 187 | 61,3 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 102 | 33,4 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 8 | 2,6 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,0 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 2 | 0,7 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 1 | 0,3 |
| Atilla Subaşı | ABP | 1 | 0,3 |
| Nazif Kara | DP | 1 | 0,3 |
Gemlik Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 363, sandığa gidenlerin oranı %95,6. En çok oyu %62,8 ile Refik Yılmaz (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %30,2 ile Şükrü Deviren (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Refik Yılmaz | AK PARTİ | 189 | 62,8 |
| Şükrü Deviren | CHP | 91 | 30,2 |
| Ertuğrul Yavuz | İYİ PARTİ | 7 | 2,3 |
| Bayram Önal | Bağımsız | 7 | 2,3 |
| Nilüfer Toprakçı | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,7 |
| Erkan Cebeci | DSP | 1 | 0,3 |
| Gençay Yılmaz | YENİDEN REFAH | 1 | 0,3 |
| Haydar Kocaman | BTP | 1 | 0,3 |
| Cihan Palabıyık | GELECEK PARTİSİ | 1 | 0,3 |
| Berkay Yılmaz | MİLLİ YOL | 1 | 0,3 |
Gemlik Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 363, sandığa gidenlerin oranı %96,1. En çok oyu %61,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 186 | 61,4 |
| CHP | 92 | 30,4 |
| İYİ PARTİ | 12 | 4,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,0 |
| MEMLEKET | 2 | 0,7 |
| BTP | 2 | 0,7 |
| DP | 2 | 0,7 |
| DSP | 1 | 0,3 |
| YENİDEN REFAH | 1 | 0,3 |
| GELECEK PARTİSİ | 1 | 0,3 |
| Diğer (1) | 1 | 0,3 |
Şahinyurdu Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şahinyurdu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 356, sandığa gidenlerin oranı %95,5. En çok oyu %66,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %26,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 220 | 66,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 88 | 26,8 |
| Sinan Oğan | 18 | 5,5 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 357, sandığa gidenlerin oranı %94,4. En çok oyu %70,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 233 | 70,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 99 | 29,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 356, sandığa gidenlerin oranı %95,5. En çok oyu %52,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 170 | 52,8 |
| CHP | 52 | 16,1 |
| MHP | 42 | 13,0 |
| İYİ PARTİ | 34 | 10,6 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 2,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 5 | 1,6 |
| MEMLEKET | 4 | 1,2 |
| BBP | 2 | 0,6 |
| HKP | 2 | 0,6 |
| HAK-PAR | 1 | 0,3 |
| Diğer (2) | 2 | 0,6 |