Kurtuluş Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Gürsü, Bursa)
Bursa ili Gürsü ilçesine bağlı Kurtuluş Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 28.036 kişi (TÜİK).
Kurtuluş Mahallesi, Bursa ilinin Gürsü ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kurtuluş Mahallesi'nin haritası, Gürsü ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kurtuluş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 28.036 kişidir. 2007 yılında 9.441 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %197,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,7 ile Mustafa Işık (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Kurtuluş Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kurtuluş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 28.036 kişidir. 2007 yılında 9.441 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %197,0 arttı.
Kurtuluş Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kurtuluş Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 28.036 | 4,4 |
| 2021 | 26.849 | 3,2 |
| 2020 | 26.012 | 5,1 |
| 2019 | 24.740 | 4,2 |
| 2018 | 23.744 | 7,8 |
| 2017 | 22.022 | 1,1 |
| 2016 | 21.779 | 7,8 |
| 2015 | 20.211 | 6,3 |
| 2014 | 19.022 | 8,6 |
| 2013 | 17.517 | 14,9 |
| 2012 | 15.241 | 11,6 |
| 2011 | 13.654 | 9,4 |
| 2010 | 12.482 | 12,5 |
| 2009 | 11.094 | 7,5 |
| 2008 | 10.322 | 9,3 |
| 2007 | 9.441 | - |
Kurtuluş Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kurtuluş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kurtuluş Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.126, sandığa gidenlerin oranı %74,3. En çok oyu %44,8 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %39,3 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 6.085 | 44,8 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 5.339 | 39,3 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 755 | 5,6 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 625 | 4,6 |
| İkram Akkaya | SAADET | 283 | 2,1 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 212 | 1,6 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 103 | 0,8 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 28 | 0,2 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 25 | 0,2 |
| Nazif Kara | DP | 20 | 0,1 |
| Diğer (14) | 104 | 0,8 |
Gürsü Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.126, sandığa gidenlerin oranı %74,2. En çok oyu %42,7 ile Mustafa Işık (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %25,6 ile Haşim Öztürk (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Işık | AK PARTİ | 5.762 | 42,7 |
| Haşim Öztürk | CHP | 3.465 | 25,6 |
| Sevinç Muhammed | ZAFER PARTİSİ | 1.702 | 12,6 |
| Fehim Topçu | YENİDEN REFAH | 1.030 | 7,6 |
| Seçmen Ergene | SAADET | 679 | 5,0 |
| Levent Çelik | İYİ PARTİ | 491 | 3,6 |
| Rabia Toktaş | DEM Parti | 127 | 0,9 |
| Adem Şamlı | DP | 64 | 0,5 |
| Zekerya Aslım | HÜDA PAR | 47 | 0,3 |
| Muhammed Keskin | BTP | 38 | 0,3 |
| Diğer (5) | 103 | 0,8 |
Gürsü Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 19.126, sandığa gidenlerin oranı %74,2. En çok oyu %43,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.784 | 43,2 |
| CHP | 3.507 | 26,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 1.407 | 10,5 |
| YENİDEN REFAH | 1.019 | 7,6 |
| SAADET | 586 | 4,4 |
| İYİ PARTİ | 488 | 3,6 |
| DEM Parti | 139 | 1,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 113 | 0,8 |
| DP | 68 | 0,5 |
| HÜDA PAR | 62 | 0,5 |
| Diğer (10) | 210 | 1,6 |
Kurtuluş Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kurtuluş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 19.029, sandığa gidenlerin oranı %89,5. En çok oyu %61,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 10.382 | 61,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.928 | 29,3 |
| Sinan Oğan | 1.438 | 8,6 |
| Muharrem İnce | 56 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 19.040, sandığa gidenlerin oranı %85,6. En çok oyu %66,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 10.649 | 66,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.470 | 33,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 19.029, sandığa gidenlerin oranı %89,5. En çok oyu %44,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 7.432 | 44,7 |
| CHP | 2.883 | 17,4 |
| MHP | 2.081 | 12,5 |
| İYİ PARTİ | 1.430 | 8,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 866 | 5,2 |
| YENİDEN REFAH | 678 | 4,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 545 | 3,3 |
| MEMLEKET | 209 | 1,3 |
| BBP | 123 | 0,7 |
| GENÇPARTİ | 42 | 0,2 |
| Diğer (13) | 148 | 0,9 |