Hocataşkın Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yıldırım, Bursa)
Bursa ili Yıldırım ilçesine bağlı Hocataşkın Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.278 kişi (TÜİK).
Hocataşkın Mahallesi, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Hocataşkın Mahallesi'nin haritası, Yıldırım ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Hocataşkın Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.278 kişidir. 2007 yılında 2.080 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %38,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,0 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Hocataşkın Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Hocataşkın Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.278 kişidir. 2007 yılında 2.080 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %38,6 azaldı.
Hocataşkın Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Hocataşkın Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.278 | 0,9 |
| 2021 | 1.266 | -6,2 |
| 2020 | 1.349 | -2,0 |
| 2019 | 1.376 | -2,5 |
| 2018 | 1.411 | -2,6 |
| 2017 | 1.448 | -4,0 |
| 2016 | 1.509 | -3,3 |
| 2015 | 1.561 | -3,9 |
| 2014 | 1.625 | -7,0 |
| 2013 | 1.747 | -2,9 |
| 2012 | 1.800 | -3,4 |
| 2011 | 1.864 | -1,4 |
| 2010 | 1.890 | -4,2 |
| 2009 | 1.973 | -2,4 |
| 2008 | 2.021 | -2,8 |
| 2007 | 2.080 | - |
Hocataşkın Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Hocataşkın Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Hocataşkın Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.030, sandığa gidenlerin oranı %71,0. En çok oyu %44,4 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %44,2 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 312 | 44,4 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 310 | 44,2 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 34 | 4,8 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 17 | 2,4 |
| İkram Akkaya | SAADET | 11 | 1,6 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 8 | 1,1 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 3 | 0,4 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 1 | 0,1 |
| Ayhan Keser | TKP | 1 | 0,1 |
| Mehmet Emin Türkmen | TKH | 1 | 0,1 |
| Diğer (4) | 4 | 0,6 |
Yıldırım Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.030, sandığa gidenlerin oranı %71,0. En çok oyu %43,0 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %39,6 ile Mehmet Önder Mutlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Oktay Yılmaz | AK PARTİ | 297 | 43,0 |
| Mehmet Önder Mutlu | CHP | 274 | 39,6 |
| Nimetullah Narman | YENİDEN REFAH | 51 | 7,4 |
| Ferit Gürsoy | ZAFER PARTİSİ | 27 | 3,9 |
| Ayhan Özbek | İYİ PARTİ | 13 | 1,9 |
| Abdullah Kocamaz | SAADET | 12 | 1,7 |
| Mahkum Taş | DEM Parti | 5 | 0,7 |
| İsmail Özsoy | TKP | 3 | 0,4 |
| Mehmet Gültepe | HKP | 2 | 0,3 |
| Salih Altıparmak | VATAN PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Diğer (5) | 5 | 0,7 |
Yıldırım Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.030, sandığa gidenlerin oranı %71,0. En çok oyu %43,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %40,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 293 | 43,0 |
| CHP | 276 | 40,5 |
| YENİDEN REFAH | 43 | 6,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 27 | 4,0 |
| SAADET | 14 | 2,1 |
| İYİ PARTİ | 13 | 1,9 |
| DEM Parti | 4 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 3 | 0,4 |
| TKP | 2 | 0,3 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,1 |
| Diğer (5) | 5 | 0,8 |
Hocataşkın Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Hocataşkın Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.056, sandığa gidenlerin oranı %88,1. En çok oyu %54,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 494 | 54,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 359 | 39,3 |
| Sinan Oğan | 58 | 6,3 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.057, sandığa gidenlerin oranı %83,9. En çok oyu %55,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 479 | 55,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 391 | 44,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.056, sandığa gidenlerin oranı %88,1. En çok oyu %41,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 384 | 41,9 |
| CHP | 221 | 24,1 |
| İYİ PARTİ | 126 | 13,7 |
| MHP | 56 | 6,1 |
| YENİDEN REFAH | 32 | 3,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 32 | 3,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 13 | 1,4 |
| BBP | 9 | 1,0 |
| GENÇPARTİ | 8 | 0,9 |
| MEMLEKET | 8 | 0,9 |
| Diğer (7) | 14 | 1,5 |