Ulus Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yıldırım, Bursa)
Bursa ili Yıldırım ilçesine bağlı Ulus Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 17.651 kişi (TÜİK).
Ulus Mahallesi, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ulus Mahallesi'nin haritası, Yıldırım ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ulus Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 17.651 kişidir. 2007 yılında 15.358 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %14,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,2 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Ulus Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ulus Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 17.651 kişidir. 2007 yılında 15.358 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %14,9 arttı.
Ulus Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ulus Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 17.651 | 1,0 |
| 2021 | 17.469 | 0,4 |
| 2020 | 17.395 | 1,9 |
| 2019 | 17.064 | 0,3 |
| 2018 | 17.008 | -2,1 |
| 2017 | 17.376 | -1,0 |
| 2016 | 17.545 | 0,4 |
| 2015 | 17.468 | -1,4 |
| 2014 | 17.712 | 1,0 |
| 2013 | 17.545 | 0,9 |
| 2012 | 17.382 | 0,8 |
| 2011 | 17.247 | 2,2 |
| 2010 | 16.876 | 3,2 |
| 2009 | 16.348 | 0,6 |
| 2008 | 16.245 | 5,8 |
| 2007 | 15.358 | - |
Ulus Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ulus Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ulus Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.303, sandığa gidenlerin oranı %76,2. En çok oyu %40,7 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %31,7 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 3.211 | 40,7 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 2.499 | 31,7 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 1.314 | 16,6 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 447 | 5,7 |
| İkram Akkaya | SAADET | 86 | 1,1 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 78 | 1,0 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 60 | 0,8 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 43 | 0,5 |
| Mahmut Bayram | DSP | 25 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 22 | 0,3 |
| Diğer (17) | 106 | 1,4 |
Yıldırım Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.303, sandığa gidenlerin oranı %76,2. En çok oyu %41,2 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %24,1 ile Mehmet Önder Mutlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Oktay Yılmaz | AK PARTİ | 3.240 | 41,2 |
| Mehmet Önder Mutlu | CHP | 1.896 | 24,1 |
| Mahkum Taş | DEM Parti | 1.660 | 21,1 |
| Nimetullah Narman | YENİDEN REFAH | 458 | 5,8 |
| Fethullah Özsoy | HÜDA PAR | 133 | 1,7 |
| Ferit Gürsoy | ZAFER PARTİSİ | 106 | 1,4 |
| Abdullah Kocamaz | SAADET | 83 | 1,1 |
| Ayhan Özbek | İYİ PARTİ | 81 | 1,0 |
| Ercan Sönmez | GELECEK PARTİSİ | 47 | 0,6 |
| Ferhat Yıldırım | DEVA PARTİSİ | 39 | 0,5 |
| Diğer (11) | 127 | 1,6 |
Yıldırım Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 11.303, sandığa gidenlerin oranı %76,2. En çok oyu %39,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,6 ile DEM Parti yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.101 | 39,9 |
| DEM Parti | 1.835 | 23,6 |
| CHP | 1.686 | 21,7 |
| YENİDEN REFAH | 467 | 6,0 |
| HÜDA PAR | 178 | 2,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 126 | 1,6 |
| SAADET | 85 | 1,1 |
| İYİ PARTİ | 75 | 1,0 |
| GELECEK PARTİSİ | 49 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 39 | 0,5 |
| Diğer (13) | 129 | 1,7 |
Ulus Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ulus Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.210, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %54,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.160 | 54,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.061 | 42,5 |
| Sinan Oğan | 306 | 3,2 |
| Muharrem İnce | 24 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.231, sandığa gidenlerin oranı %82,9. En çok oyu %56,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.148 | 56,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.016 | 43,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.210, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %41,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %35,9 ile YEŞİL SOL PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.885 | 41,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 3.403 | 35,9 |
| MHP | 613 | 6,5 |
| CHP | 539 | 5,7 |
| YENİDEN REFAH | 386 | 4,1 |
| İYİ PARTİ | 212 | 2,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 154 | 1,6 |
| MEMLEKET | 57 | 0,6 |
| BBP | 47 | 0,5 |
| SOL PARTİ | 23 | 0,2 |
| Diğer (11) | 89 | 0,9 |