Tercan, Erzincan Haritası ve Nüfus İstatistikleri
Tercan haritası ve nüfus istatistikleri: 15.653 kişilik nüfusuyla (2022, TÜİK) Tercan, Erzincan'ın 9 ilçesi arasında nüfus bakımından 2. sıradadır.
Bu sayfada Tercan ilçe haritası, ilçenin Erzincan ilindeki konumu, 2007 yılından bu yana nüfus grafiği ve 2024 yerel seçim sonuçları yer alır. Tercan'ın yüzölçümü 1.637 km², nüfus yoğunluğu ise kilometrekare başına 10 kişidir (il ortalaması: 20). Erzincan ili nüfusunun yüzde 6,54 kadarı Tercan'da yaşamaktadır.
Tercan, Türkiye'nin doğusunda bulunan Erzincan iline bağlı bir ilçedir. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer aldığı için geçmişte önemli bir ticaret merkezi olmuştur. İlçe, tarihî yapılarıyla dikkat çekmektedir. Bunlar arasında Mama Hatun Kervansarayı ve Türbesi önemli bir yere sahiptir. Ekonomisi genellikle tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Doğal güzellikleriyle de ilgi çeken Tercan, dağ sporları ve doğa yürüyüşleri için olanaklar sunmaktadır. Ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır ve Erzincan il merkezine yakındır.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 1.636,805 km2 |
|---|---|
| İl | |
| Nüfus (2022) | 15.653 |
| Nüfus Yoğunluğu | 10 / km² |
| Erzincan nüfusundaki payı | %6,54 |
| Erzincan içinde nüfus sıralaması | 2 / 9 |
| Erzincan içinde yüzölçümü sıralaması | 3 / 9 |
| Erzincan içinde nüfus yoğunluğu sıralaması | 3 / 9 |
| Plaka kodu | 24 |
| Telefon kodu | 446 |
| 2024'te seçilen belediye başkanı | Mehmet Yılmaz (MHP) |
Tercan Nüfus İstatistikleri
2007 yılında Tercan'ın nüfusu 18.842 idi. Tercan'ın nüfusu en yüksek seviyesine 2010 yılında 20.072 kişi ile ulaştı. 2007–2022 döneminde Tercan'ın nüfusu %16,9 azalırken Erzincan ilinde değişim %12,0, Türkiye genelinde %20,8 oldu.
Tercan nüfus grafiği (2007–2022)
Erzincan nüfusundaki payı (%)
Yıllık nüfus değişimi (%)
Yıllara göre Tercan nüfus verileri
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 15.653 | -2,84 |
| 2021 | 16.110 | -3,16 |
| 2020 | 16.636 | -1,42 |
| 2019 | 16.875 | -4,24 |
| 2018 | 17.623 | 3,02 |
| 2017 | 17.107 | -1,50 |
| 2016 | 17.367 | 0,28 |
| 2015 | 17.318 | -2,55 |
| 2014 | 17.771 | -4,19 |
| 2013 | 18.549 | -0,34 |
| 2012 | 18.613 | -1,02 |
| 2011 | 18.804 | -6,32 |
| 2010 | 20.072 | 7,21 |
| 2009 | 18.723 | 0,41 |
| 2008 | 18.646 | -1,04 |
| 2007 | 18.842 | - |
Tercan ve Erzincan'ın diğer ilçeleri
Grafikte Erzincan'ın 9 ilçesinin 2022 yılı nüfusları karşılaştırılır. Tüm ilçelerin sınırları, yüzölçümü ve nüfus yoğunluğu için Erzincan ilçe haritası sayfasına bakabilirsiniz.
Erzincan ilçe nüfusları (2022)
2024 Tercan Belediye Başkanlığı Seçimi
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Tercan Belediye Başkanlığı yarışını %42,50 oy oranıyla Mehmet Yılmaz (MHP) kazandı. En yakın rakip Alper Murat Müftüoğlu (AK PARTİ) %31,03 oyda kaldı. Seçime katılım %78,76 oldu; 3.347 kayıtlı seçmenin 2.636 kadarı oy kullandı. İl genel meclisi seçiminde Tercan ilçesinde %34,73 ile CHP birinci oldu.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mehmet Yılmaz | MHP | 1.060 | 42,50 |
| Alper Murat Müftüoğlu | AK PARTİ | 774 | 31,03 |
| Nejdet Karahan | CHP | 565 | 22,65 |
| Tülay Dölen | DEM Parti | 59 | 2,37 |
| Vehbi Ağsu | İYİ PARTİ | 14 | 0,56 |
| Suzan Tutaş | Bağımsız | 11 | 0,44 |
| Yavuz Fırat | YENİDEN REFAH | 7 | 0,28 |
| Melike Güngör | BTP | 2 | 0,08 |
| Ali Bulut | SAADET | 2 | 0,08 |
Haritalar
Alt Bölümler
Tercan'ın komşu ilçeleri
Erzincan hakkında daha fazla harita ve istatistik
Sıkça Sorulan Sorular
- Tercan'ın nüfusu kaçtır?
- TÜİK verilerine göre Tercan'ın 2022 yılı nüfusu 15.653 kişidir; Tercan, Erzincan'ın 9 ilçesi arasında nüfus bakımından 2. sıradadır.
- Tercan hangi ilin ilçesidir?
- Tercan, Erzincan'ın 9 ilçesinden biridir.
- Tercan'ın yüzölçümü ne kadardır?
- Tercan yaklaşık 1.637 km² yüzölçümüne sahiptir ve yüzölçümü bakımından Erzincan'ın 9 ilçesi arasında 3. sıradadır.
- Tercan'ın plaka kodu kaçtır?
- Tercan'ın plaka kodu, Erzincan'ın plaka kodu olan 24'tür.
- Tercan'ın telefon kodu nedir?
- Tercan'ın telefon alan kodu, Erzincan'ın alan kodu olan 446'dır.
- 2024 yerel seçimlerinde Tercan Belediye Başkanlığını kim kazandı?
- 31 Mart 2024 yerel seçimlerini %42,50 oy oranıyla Mehmet Yılmaz (MHP) kazandı.