Vatan Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yıldırım, Bursa)
Bursa ili Yıldırım ilçesine bağlı Vatan Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 8.889 kişi (TÜİK).
Vatan Mahallesi, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Vatan Mahallesi'nin haritası, Yıldırım ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Vatan Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.889 kişidir. 2007 yılında 9.507 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,5 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %52,0 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Vatan Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Vatan Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.889 kişidir. 2007 yılında 9.507 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,5 azaldı.
Vatan Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Vatan Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 8.889 | -1,7 |
| 2021 | 9.039 | -2,6 |
| 2020 | 9.278 | -1,1 |
| 2019 | 9.384 | 0,1 |
| 2018 | 9.378 | -2,6 |
| 2017 | 9.631 | -1,3 |
| 2016 | 9.757 | 0,5 |
| 2015 | 9.708 | -1,9 |
| 2014 | 9.894 | -2,3 |
| 2013 | 10.124 | -0,7 |
| 2012 | 10.198 | 0,9 |
| 2011 | 10.107 | -0,2 |
| 2010 | 10.123 | 0,7 |
| 2009 | 10.057 | 1,9 |
| 2008 | 9.869 | 3,8 |
| 2007 | 9.507 | - |
Vatan Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vatan Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Vatan Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.573, sandığa gidenlerin oranı %82,4. En çok oyu %51,0 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %32,8 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 2.635 | 51,0 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 1.695 | 32,8 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 410 | 7,9 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 130 | 2,5 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 73 | 1,4 |
| İkram Akkaya | SAADET | 72 | 1,4 |
| Mahmut Bayram | DSP | 59 | 1,1 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 16 | 0,3 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,2 |
| Nazif Kara | DP | 10 | 0,2 |
| Diğer (13) | 59 | 1,2 |
Yıldırım Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.573, sandığa gidenlerin oranı %82,4. En çok oyu %52,0 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %26,2 ile Mehmet Önder Mutlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Oktay Yılmaz | AK PARTİ | 2.660 | 52,0 |
| Mehmet Önder Mutlu | CHP | 1.341 | 26,2 |
| Nimetullah Narman | YENİDEN REFAH | 565 | 11,0 |
| Ferit Gürsoy | ZAFER PARTİSİ | 222 | 4,3 |
| Ayhan Özbek | İYİ PARTİ | 114 | 2,2 |
| Abdullah Kocamaz | SAADET | 94 | 1,8 |
| Mahkum Taş | DEM Parti | 30 | 0,6 |
| Salih Altıparmak | VATAN PARTİSİ | 17 | 0,3 |
| Ferhat Yıldırım | DEVA PARTİSİ | 16 | 0,3 |
| İsmail Özsoy | TKP | 14 | 0,3 |
| Diğer (10) | 47 | 0,9 |
Yıldırım Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 6.573, sandığa gidenlerin oranı %82,4. En çok oyu %50,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.576 | 50,7 |
| CHP | 1.325 | 26,1 |
| YENİDEN REFAH | 568 | 11,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 270 | 5,3 |
| İYİ PARTİ | 117 | 2,3 |
| SAADET | 95 | 1,9 |
| DEM Parti | 30 | 0,6 |
| MEMLEKET | 15 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 13 | 0,3 |
| BTP | 12 | 0,2 |
| Diğer (12) | 62 | 1,2 |
Vatan Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Vatan Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.681, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %69,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %22,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.189 | 69,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.358 | 22,4 |
| Sinan Oğan | 482 | 8,0 |
| Muharrem İnce | 27 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.683, sandığa gidenlerin oranı %89,6. En çok oyu %72,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %27,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.322 | 72,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.609 | 27,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.681, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %53,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %14,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.223 | 53,6 |
| CHP | 845 | 14,1 |
| MHP | 536 | 8,9 |
| İYİ PARTİ | 422 | 7,0 |
| YENİDEN REFAH | 346 | 5,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 276 | 4,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 119 | 2,0 |
| MEMLEKET | 62 | 1,0 |
| BBP | 55 | 0,9 |
| GENÇPARTİ | 16 | 0,3 |
| Diğer (12) | 59 | 1,0 |