Yakupabdal Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çankaya, Ankara)
Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Yakupabdal Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.938 kişi (TÜİK).
Yakupabdal Mahallesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yakupabdal Mahallesi'nin haritası, Çankaya ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yakupabdal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.938 kişidir. 2007 yılında 4.506 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %12,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,5 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Yakupabdal Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yakupabdal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.938 kişidir. 2007 yılında 4.506 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %12,6 azaldı.
Yakupabdal Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yakupabdal Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.938 | -3,9 |
| 2021 | 4.098 | -5,1 |
| 2020 | 4.319 | -3,9 |
| 2019 | 4.495 | -3,6 |
| 2018 | 4.662 | -3,7 |
| 2017 | 4.839 | -4,5 |
| 2016 | 5.066 | -2,5 |
| 2015 | 5.198 | -2,6 |
| 2014 | 5.338 | 0,0 |
| 2013 | 5.338 | -6,2 |
| 2012 | 5.691 | -1,1 |
| 2011 | 5.754 | 2,0 |
| 2010 | 5.643 | 2,3 |
| 2009 | 5.518 | 8,6 |
| 2008 | 5.082 | 12,8 |
| 2007 | 4.506 | - |
Yakupabdal Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yakupabdal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yakupabdal Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.912, sandığa gidenlerin oranı %83,3. En çok oyu %47,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %43,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.059 | 47,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 970 | 43,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 101 | 4,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 30 | 1,3 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 27 | 1,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 15 | 0,7 |
| Cafer Güneş | SAADET | 15 | 0,7 |
| Serkan Ünver | YTP | 6 | 0,3 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 4 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 4 | 0,2 |
| Diğer (9) | 20 | 0,9 |
Çankaya Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.912, sandığa gidenlerin oranı %83,2. En çok oyu %46,5 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,2 ile Hüseyin Can Güner (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Duhan Kalkan | AK PARTİ | 1.030 | 46,5 |
| Hüseyin Can Güner | CHP | 847 | 38,2 |
| Mustafa Erikli | YENİDEN REFAH | 145 | 6,5 |
| Osman Topal | İYİ PARTİ | 40 | 1,8 |
| Esmaül Hüsna Aslan | ZAFER PARTİSİ | 35 | 1,6 |
| Türkan Demir | DEM Parti | 30 | 1,4 |
| Erol Koçoğlu | BÜYÜK BİRLİK | 22 | 1,0 |
| İbrahim Temel | SAADET | 16 | 0,7 |
| İrfan Değirmenci | TİP | 12 | 0,5 |
| Selin Karsak Karaduman | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,3 |
| Diğer (14) | 33 | 1,5 |
Çankaya Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.912, sandığa gidenlerin oranı %83,3. En çok oyu %46,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %37,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.036 | 46,3 |
| CHP | 832 | 37,2 |
| YENİDEN REFAH | 142 | 6,3 |
| İYİ PARTİ | 46 | 2,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 35 | 1,6 |
| DEM Parti | 33 | 1,5 |
| SAADET | 24 | 1,1 |
| BÜYÜK BİRLİK | 21 | 0,9 |
| TİP | 13 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 8 | 0,4 |
| Diğer (16) | 46 | 2,0 |
Yakupabdal Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yakupabdal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.908, sandığa gidenlerin oranı %91,8. En çok oyu %66,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %27,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.725 | 66,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 710 | 27,4 |
| Sinan Oğan | 154 | 5,9 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.909, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %70,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.783 | 70,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 743 | 29,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.908, sandığa gidenlerin oranı %91,7. En çok oyu %39,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,4 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.014 | 39,4 |
| MHP | 577 | 22,4 |
| CHP | 467 | 18,1 |
| İYİ PARTİ | 167 | 6,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 82 | 3,2 |
| YENİDEN REFAH | 69 | 2,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 61 | 2,4 |
| BBP | 37 | 1,4 |
| GENÇPARTİ | 7 | 0,3 |
| MEMLEKET | 7 | 0,3 |
| Diğer (11) | 28 | 1,1 |