Yıldırım Beyazıt Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Pursaklar, Ankara)
Ankara ili Pursaklar ilçesine bağlı Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.373 kişi (TÜİK).
Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Ankara ilinin Pursaklar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nin haritası, Pursaklar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.373 kişidir. 2007 yılında 1.885 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %58,7 ile Ertuğrul Çetin (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Yıldırım Beyazıt Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.373 kişidir. 2007 yılında 1.885 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,2 azaldı.
Yıldırım Beyazıt Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yıldırım Beyazıt Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.373 | 0,4 |
| 2021 | 1.368 | -2,3 |
| 2020 | 1.400 | 3,4 |
| 2019 | 1.354 | -6,2 |
| 2018 | 1.444 | -2,3 |
| 2017 | 1.478 | 3,3 |
| 2016 | 1.431 | -3,5 |
| 2015 | 1.483 | 1,1 |
| 2014 | 1.467 | 5,0 |
| 2013 | 1.397 | -29,7 |
| 2012 | 1.987 | -24,7 |
| 2011 | 2.638 | 10,7 |
| 2010 | 2.383 | 9,6 |
| 2009 | 2.174 | 7,4 |
| 2008 | 2.025 | 7,4 |
| 2007 | 1.885 | - |
Yıldırım Beyazıt Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yıldırım Beyazıt Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 983, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %59,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %30,7 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 481 | 59,6 |
| Mansur Yavaş | CHP | 248 | 30,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 57 | 7,1 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 12 | 1,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 4 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 2 | 0,2 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 1 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,1 |
| Abdullah Demiryürek | AB PARTİ | 1 | 0,1 |
Pursaklar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 983, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %58,7 ile Ertuğrul Çetin (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %21,7 ile Halil Tunçay (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ertuğrul Çetin | AK PARTİ | 477 | 58,7 |
| Halil Tunçay | CHP | 176 | 21,7 |
| Bayram Baş | YENİDEN REFAH | 118 | 14,5 |
| Şerafettin Coşar | ZAFER PARTİSİ | 17 | 2,1 |
| Seyitmehmet Karagülle | SAADET | 10 | 1,2 |
| Zekeriya Ersarı | İYİ PARTİ | 5 | 0,6 |
| Bülent Koca | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,4 |
| Kurtuluş Korkmaz | ANAP | 1 | 0,1 |
| Baran Yalçınkaya | DEM Parti | 1 | 0,1 |
| Şerivan Baki | TKP | 1 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,4 |
Pursaklar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 983, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %58,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 464 | 58,1 |
| CHP | 184 | 23,1 |
| YENİDEN REFAH | 99 | 12,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 22 | 2,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 9 | 1,1 |
| SAADET | 8 | 1,0 |
| İYİ PARTİ | 5 | 0,6 |
| BTP | 3 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 2 | 0,2 |
| ANAP | 1 | 0,1 |
| Diğer (1) | 1 | 0,1 |
Yıldırım Beyazıt Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 994, sandığa gidenlerin oranı %93,0. En çok oyu %80,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %13,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 728 | 80,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 119 | 13,1 |
| Sinan Oğan | 61 | 6,7 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 996, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %82,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %17,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 750 | 82,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 156 | 17,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 994, sandığa gidenlerin oranı %93,0. En çok oyu %54,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %19,2 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 503 | 54,9 |
| MHP | 176 | 19,2 |
| İYİ PARTİ | 67 | 7,3 |
| CHP | 62 | 6,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 36 | 3,9 |
| YENİDEN REFAH | 22 | 2,4 |
| BBP | 17 | 1,9 |
| MEMLEKET | 7 | 0,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 2 | 0,2 |
| AB | 2 | 0,2 |
| Diğer (6) | 8 | 0,9 |