Yıldırım Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Akyurt, Ankara)
Ankara ili Akyurt ilçesine bağlı Yıldırım Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 18.546 kişi (TÜİK).
Yıldırım Mahallesi, Ankara ilinin Akyurt ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yıldırım Mahallesi'nin haritası, Akyurt ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yıldırım Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.546 kişidir. 2007 yılında 4.691 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %295,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,1 ile Hilal Ayık (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Yıldırım Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yıldırım Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.546 kişidir. 2007 yılında 4.691 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %295,4 arttı.
Yıldırım Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yıldırım Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 18.546 | 5,7 |
| 2021 | 17.548 | 5,9 |
| 2020 | 16.574 | 6,6 |
| 2019 | 15.550 | 8,0 |
| 2018 | 14.393 | 9,5 |
| 2017 | 13.139 | 10,6 |
| 2016 | 11.878 | 11,1 |
| 2015 | 10.692 | 9,7 |
| 2014 | 9.746 | 8,2 |
| 2013 | 9.007 | 12,0 |
| 2012 | 8.043 | 12,8 |
| 2011 | 7.132 | 11,9 |
| 2010 | 6.372 | 9,4 |
| 2009 | 5.823 | 7,9 |
| 2008 | 5.399 | 15,1 |
| 2007 | 4.691 | - |
Yıldırım Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yıldırım Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yıldırım Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 12.983, sandığa gidenlerin oranı %78,1. En çok oyu %46,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,1 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 4.495 | 46,6 |
| Mansur Yavaş | CHP | 3.969 | 41,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 831 | 8,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 88 | 0,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 69 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 59 | 0,6 |
| Cafer Güneş | SAADET | 55 | 0,6 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 18 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 13 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 12 | 0,1 |
| Diğer (11) | 40 | 0,4 |
Akyurt Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 12.983, sandığa gidenlerin oranı %78,0. En çok oyu %48,1 ile Hilal Ayık (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %24,6 ile Gültekin Ayantaş (YENİDEN REFAH) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hilal Ayık | AK PARTİ | 4.603 | 48,1 |
| Gültekin Ayantaş | YENİDEN REFAH | 2.351 | 24,6 |
| Filiz Geygel | CHP | 1.985 | 20,7 |
| Orhan Esim | BÜYÜK BİRLİK | 148 | 1,6 |
| Uğur Yırtıcı | ZAFER PARTİSİ | 133 | 1,4 |
| Orhan Özden | SAADET | 97 | 1,0 |
| Nihat Karaoğlan | İYİ PARTİ | 87 | 0,9 |
| Cüneyt Yıldırım | DEM Parti | 77 | 0,8 |
| Emre Altun | DEVA PARTİSİ | 20 | 0,2 |
| Barış Ezer | MİLLİ YOL | 19 | 0,2 |
| Diğer (9) | 54 | 0,6 |
Akyurt Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 12.983, sandığa gidenlerin oranı %78,0. En çok oyu %45,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.343 | 45,8 |
| CHP | 2.284 | 24,1 |
| YENİDEN REFAH | 1.842 | 19,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 444 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 171 | 1,8 |
| İYİ PARTİ | 127 | 1,3 |
| SAADET | 115 | 1,2 |
| DEVA PARTİSİ | 32 | 0,3 |
| BTP | 24 | 0,2 |
| MEMLEKET | 22 | 0,2 |
| Diğer (9) | 81 | 0,8 |
Yıldırım Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yıldırım Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.648, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %72,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %20,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.070 | 72,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.275 | 20,4 |
| Sinan Oğan | 800 | 7,2 |
| Muharrem İnce | 33 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.660, sandığa gidenlerin oranı %86,2. En çok oyu %76,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %23,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.208 | 76,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.521 | 23,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.648, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %49,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %14,6 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.537 | 49,8 |
| MHP | 1.620 | 14,6 |
| CHP | 1.028 | 9,2 |
| İYİ PARTİ | 1.001 | 9,0 |
| BBP | 433 | 3,9 |
| YENİDEN REFAH | 419 | 3,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 338 | 3,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 323 | 2,9 |
| MEMLEKET | 93 | 0,8 |
| TİP | 63 | 0,6 |
| Diğer (13) | 126 | 1,1 |