Yurt Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çukurova, Adana)
Adana ili Çukurova ilçesine bağlı Yurt Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 45.710 kişi (TÜİK).
Yurt Mahallesi, Adana ilinin Çukurova ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yurt Mahallesi'nin haritası, Çukurova ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yurt Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 45.710 kişidir. 2007 yılında 59.987 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,8 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %54,7 ile Emrah Kozay (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Yurt Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yurt Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 45.710 kişidir. 2007 yılında 59.987 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,8 azaldı.
Yurt Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yurt Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 45.710 | -1,9 |
| 2021 | 46.596 | -1,4 |
| 2020 | 47.249 | 3,0 |
| 2019 | 45.876 | 2,7 |
| 2018 | 44.679 | 1,0 |
| 2017 | 44.250 | 0,5 |
| 2016 | 44.048 | 1,8 |
| 2015 | 43.251 | 1,7 |
| 2014 | 42.526 | 1,4 |
| 2013 | 41.935 | 2,2 |
| 2012 | 41.043 | 1,6 |
| 2011 | 40.377 | -40,7 |
| 2010 | 68.093 | 6,6 |
| 2009 | 63.848 | 102,0 |
| 2008 | 31.608 | -47,3 |
| 2007 | 59.987 | - |
Yurt Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yurt Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yurt Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 32.242, sandığa gidenlerin oranı %75,0. En çok oyu %57,4 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %31,6 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 13.574 | 57,4 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 7.463 | 31,6 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 1.052 | 4,5 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 608 | 2,6 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 265 | 1,1 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 204 | 0,9 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 104 | 0,4 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 55 | 0,2 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 35 | 0,1 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 34 | 0,1 |
| Diğer (15) | 240 | 1,0 |
Çukurova Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 32.242, sandığa gidenlerin oranı %74,9. En çok oyu %54,7 ile Emrah Kozay (CHP) aldı, ikinci sırada %25,2 ile Firdevs Cingözler (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Emrah Kozay | CHP | 12.795 | 54,7 |
| Firdevs Cingözler | MHP | 5.884 | 25,2 |
| Soner Çetin | İYİ PARTİ | 1.752 | 7,5 |
| - | Bağımsız | 850 | 3,6 |
| Yarkın Koçar | ZAFER PARTİSİ | 747 | 3,2 |
| Mehmet Can Çelik | DEM Parti | 315 | 1,4 |
| Mustafa Geldi | YENİDEN REFAH | 272 | 1,2 |
| Güngör Vedat Şenol Beycioğlu | SAADET | 162 | 0,7 |
| - | BÜYÜK BİRLİK | 108 | 0,5 |
| İlker Yılmaz | AP | 95 | 0,4 |
| Diğer (11) | 406 | 1,7 |
Çukurova Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 32.242, sandığa gidenlerin oranı %74,8. En çok oyu %55,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %24,3 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 12.774 | 55,1 |
| MHP | 5.641 | 24,3 |
| İYİ PARTİ | 1.641 | 7,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 1.091 | 4,7 |
| DEM Parti | 413 | 1,8 |
| YENİDEN REFAH | 347 | 1,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 221 | 0,9 |
| SAADET | 207 | 0,9 |
| Bağımsız | 206 | 0,9 |
| DEVA PARTİSİ | 135 | 0,6 |
| Diğer (11) | 525 | 2,2 |
Yurt Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yurt Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 32.787, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %66,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %28,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 19.374 | 66,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.255 | 28,1 |
| Sinan Oğan | 1.689 | 5,8 |
| Muharrem İnce | 57 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 32.813, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %70,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %30,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 19.905 | 70,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.543 | 30,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 32.787, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %41,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %18,7 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 12.027 | 41,2 |
| İYİ PARTİ | 5.469 | 18,7 |
| AK PARTİ | 5.437 | 18,6 |
| MHP | 2.350 | 8,0 |
| TİP | 1.027 | 3,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 949 | 3,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 775 | 2,6 |
| YENİDEN REFAH | 362 | 1,2 |
| MEMLEKET | 282 | 1,0 |
| BBP | 130 | 0,4 |
| Diğer (13) | 235 | 0,8 |