29 Ekim Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı 29 Ekim Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 21.484 kişi (TÜİK).
29 Ekim Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada 29 Ekim Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2008–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre 29 Ekim Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 21.484 kişidir. 2008 yılında 7.898 olan nüfus, 2008–2022 döneminde %172,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,4 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
29 Ekim Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre 29 Ekim Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 21.484 kişidir. 2008 yılında 7.898 olan nüfus, 2008–2022 döneminde %172,0 arttı.
29 Ekim Mahallesi nüfus grafiği (2008–2022)
Yıllara göre 29 Ekim Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 21.484 | 5,0 |
| 2021 | 20.453 | 3,7 |
| 2020 | 19.714 | 3,1 |
| 2019 | 19.119 | 6,2 |
| 2018 | 18.003 | 5,8 |
| 2017 | 17.018 | 9,6 |
| 2016 | 15.527 | 11,0 |
| 2015 | 13.993 | 9,3 |
| 2014 | 12.801 | 5,3 |
| 2013 | 12.157 | 7,9 |
| 2012 | 11.269 | 5,4 |
| 2011 | 10.694 | 10,7 |
| 2010 | 9.658 | 8,8 |
| 2009 | 8.880 | 12,4 |
| 2008 | 7.898 | - |
29 Ekim Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 29 Ekim Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca 29 Ekim Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 15.919, sandığa gidenlerin oranı %76,3. En çok oyu %50,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %39,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 5.877 | 50,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 4.591 | 39,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 593 | 5,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 197 | 1,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 170 | 1,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 156 | 1,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 51 | 0,4 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 17 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 16 | 0,1 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 15 | 0,1 |
| Diğer (12) | 65 | 0,5 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 15.919, sandığa gidenlerin oranı %76,2. En çok oyu %43,4 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %33,1 ile Veysel Alkan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Murat Ercan | AK PARTİ | 5.083 | 43,4 |
| Veysel Alkan | CHP | 3.883 | 33,1 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 1.111 | 9,5 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 726 | 6,2 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 346 | 3,0 |
| Nevroz Bulak | DEM Parti | 187 | 1,6 |
| Öztürk Korkmaz | SAADET | 79 | 0,7 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 76 | 0,7 |
| İsmail Dayı | DSP | 40 | 0,3 |
| Ziya Kirzuk | MEMLEKET | 26 | 0,2 |
| Diğer (13) | 160 | 1,4 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 15.919, sandığa gidenlerin oranı %76,3. En çok oyu %41,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %35,7 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.860 | 41,6 |
| CHP | 4.170 | 35,7 |
| YENİDEN REFAH | 839 | 7,2 |
| İYİ PARTİ | 740 | 6,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 408 | 3,5 |
| DEM Parti | 216 | 1,9 |
| BÜYÜK BİRLİK | 135 | 1,2 |
| SAADET | 96 | 0,8 |
| BTP | 38 | 0,3 |
| MEMLEKET | 34 | 0,3 |
| Diğer (12) | 141 | 1,2 |
29 Ekim Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda 29 Ekim Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 15.315, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %56,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %34,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.760 | 56,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.796 | 34,8 |
| Sinan Oğan | 1.180 | 8,6 |
| Muharrem İnce | 50 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 15.335, sandığa gidenlerin oranı %87,3. En çok oyu %60,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.968 | 60,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.245 | 39,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 15.315, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %38,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %18,7 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.312 | 38,8 |
| CHP | 2.566 | 18,7 |
| MHP | 1.731 | 12,6 |
| İYİ PARTİ | 1.630 | 11,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 600 | 4,4 |
| YENİDEN REFAH | 534 | 3,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 477 | 3,5 |
| BBP | 274 | 2,0 |
| TİP | 186 | 1,4 |
| MEMLEKET | 149 | 1,1 |
| Diğer (15) | 154 | 1,1 |