Atakent Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Atakent Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 21.421 kişi (TÜİK).
Atakent Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Atakent Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Atakent Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 21.421 kişidir. 2007 yılında 17.903 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,6 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Atakent Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Atakent Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 21.421 kişidir. 2007 yılında 17.903 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,7 arttı.
Atakent Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Atakent Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 21.421 | 4,1 |
| 2021 | 20.585 | 1,5 |
| 2020 | 20.284 | 2,6 |
| 2019 | 19.777 | 5,5 |
| 2018 | 18.747 | 1,6 |
| 2017 | 18.454 | 1,5 |
| 2016 | 18.187 | 6,9 |
| 2015 | 17.020 | -1,0 |
| 2014 | 17.197 | -3,0 |
| 2013 | 17.737 | -0,2 |
| 2012 | 17.771 | 2,4 |
| 2011 | 17.353 | -0,3 |
| 2010 | 17.410 | 0,1 |
| 2009 | 17.386 | -1,7 |
| 2008 | 17.690 | -1,2 |
| 2007 | 17.903 | - |
Atakent Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Atakent Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Atakent Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 15.028, sandığa gidenlerin oranı %68,3. En çok oyu %42,9 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %41,7 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 4.278 | 42,9 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 4.155 | 41,7 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 491 | 4,9 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 309 | 3,1 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 266 | 2,7 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 224 | 2,2 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 76 | 0,8 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 51 | 0,5 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 20 | 0,2 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 15 | 0,1 |
| Diğer (15) | 89 | 0,9 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 15.028, sandığa gidenlerin oranı %68,1. En çok oyu %42,6 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,8 ile Ali Demirçalı (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Nacar | AK PARTİ | 4.193 | 42,6 |
| Ali Demirçalı | CHP | 3.822 | 38,8 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 420 | 4,3 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 389 | 4,0 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 377 | 3,8 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 326 | 3,3 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 102 | 1,0 |
| Osman Söyler | SAADET | 64 | 0,7 |
| Mustafa Lenger | BÜYÜK BİRLİK | 30 | 0,3 |
| Ahmet Ergör | BTP | 21 | 0,2 |
| Diğer (10) | 107 | 1,1 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 15.028, sandığa gidenlerin oranı %68,1. En çok oyu %40,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %38,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.965 | 40,6 |
| CHP | 3.703 | 38,0 |
| İYİ PARTİ | 502 | 5,2 |
| DEM Parti | 437 | 4,5 |
| YENİDEN REFAH | 391 | 4,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 386 | 4,0 |
| HÜDA PAR | 92 | 0,9 |
| SAADET | 70 | 0,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 41 | 0,4 |
| BTP | 31 | 0,3 |
| Diğer (11) | 139 | 1,4 |
Atakent Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Atakent Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 15.083, sandığa gidenlerin oranı %85,6. En çok oyu %47,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.097 | 47,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.645 | 44,3 |
| Sinan Oğan | 950 | 7,5 |
| Muharrem İnce | 52 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 15.097, sandığa gidenlerin oranı %82,6. En çok oyu %51,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %48,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.324 | 51,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.948 | 48,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 15.083, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %33,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.175 | 33,0 |
| CHP | 3.067 | 24,3 |
| MHP | 1.509 | 11,9 |
| İYİ PARTİ | 1.346 | 10,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1.013 | 8,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 458 | 3,6 |
| YENİDEN REFAH | 343 | 2,7 |
| TİP | 246 | 1,9 |
| MEMLEKET | 132 | 1,0 |
| BBP | 98 | 0,8 |
| Diğer (12) | 154 | 1,2 |