Dervişler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Dervişler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.394 kişi (TÜİK).
Dervişler Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Dervişler Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Dervişler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.394 kişidir. 2007 yılında 7.106 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %51,7 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Dervişler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Dervişler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.394 kişidir. 2007 yılında 7.106 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,1 azaldı.
Dervişler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Dervişler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.394 | -1,3 |
| 2021 | 5.464 | -3,3 |
| 2020 | 5.648 | -3,9 |
| 2019 | 5.880 | -0,3 |
| 2018 | 5.899 | -5,6 |
| 2017 | 6.249 | -3,5 |
| 2016 | 6.476 | -0,6 |
| 2015 | 6.513 | -1,1 |
| 2014 | 6.584 | 0,8 |
| 2013 | 6.530 | -1,8 |
| 2012 | 6.650 | -1,5 |
| 2011 | 6.749 | 1,8 |
| 2010 | 6.629 | -1,1 |
| 2009 | 6.701 | -2,2 |
| 2008 | 6.853 | -3,6 |
| 2007 | 7.106 | - |
Dervişler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Dervişler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Dervişler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.828, sandığa gidenlerin oranı %72,4. En çok oyu %50,9 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %33,7 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 1.346 | 50,9 |
| Zeydan Karalar | CHP | 892 | 33,7 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 154 | 5,8 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 115 | 4,3 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 37 | 1,4 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 30 | 1,1 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 18 | 0,7 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 11 | 0,4 |
| Veli Şahin | Bağımsız | 9 | 0,3 |
| Hakan Buldu | DSP | 6 | 0,2 |
| Diğer (12) | 26 | 1,0 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.828, sandığa gidenlerin oranı %72,5. En çok oyu %51,7 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %30,1 ile Ali Demirçalı (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Nacar | AK PARTİ | 1.366 | 51,7 |
| Ali Demirçalı | CHP | 795 | 30,1 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 175 | 6,6 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 130 | 4,9 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 54 | 2,0 |
| Tülay Arı | Bağımsız | 45 | 1,7 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 30 | 1,1 |
| Osman Söyler | SAADET | 11 | 0,4 |
| Mustafa Lenger | BÜYÜK BİRLİK | 9 | 0,3 |
| Ahmet Ergör | BTP | 7 | 0,3 |
| Diğer (7) | 20 | 0,8 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.828, sandığa gidenlerin oranı %72,5. En çok oyu %50,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.310 | 50,8 |
| CHP | 784 | 30,4 |
| İYİ PARTİ | 191 | 7,4 |
| YENİDEN REFAH | 142 | 5,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 56 | 2,2 |
| DEM Parti | 32 | 1,2 |
| SAADET | 12 | 0,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 9 | 0,3 |
| TKP | 9 | 0,3 |
| DSP | 6 | 0,2 |
| Diğer (10) | 27 | 1,1 |
Dervişler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Dervişler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.884, sandığa gidenlerin oranı %87,0. En çok oyu %60,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.998 | 60,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.065 | 32,3 |
| Sinan Oğan | 214 | 6,5 |
| Muharrem İnce | 19 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.886, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %63,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %36,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.077 | 63,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.172 | 36,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.884, sandığa gidenlerin oranı %87,0. En çok oyu %40,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,3 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.339 | 40,8 |
| MHP | 569 | 17,3 |
| CHP | 546 | 16,6 |
| İYİ PARTİ | 387 | 11,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 104 | 3,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 81 | 2,5 |
| YENİDEN REFAH | 77 | 2,4 |
| MEMLEKET | 34 | 1,0 |
| TİP | 28 | 0,8 |
| BBP | 21 | 0,6 |
| Diğer (10) | 35 | 1,1 |