Buruk Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sarıçam, Adana)
Adana ili Sarıçam ilçesine bağlı Buruk Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.039 kişi (TÜİK).
Buruk Cumhuriyet Mahallesi, Adana ilinin Sarıçam ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Buruk Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Sarıçam ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Buruk Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.039 kişidir. 2007 yılında 2.683 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,0 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,5 ile Bilal Uludağ (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Buruk Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Buruk Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.039 kişidir. 2007 yılında 2.683 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,0 azaldı.
Buruk Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Buruk Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.039 | 1,1 |
| 2021 | 2.016 | 1,2 |
| 2020 | 1.993 | 2,4 |
| 2019 | 1.947 | -1,9 |
| 2018 | 1.985 | 1,0 |
| 2017 | 1.965 | 2,7 |
| 2016 | 1.913 | 2,1 |
| 2015 | 1.874 | 2,3 |
| 2014 | 1.832 | 2,7 |
| 2013 | 1.784 | -1,9 |
| 2012 | 1.819 | 0,7 |
| 2011 | 1.807 | 1,4 |
| 2010 | 1.782 | -39,4 |
| 2009 | 2.939 | 6,7 |
| 2008 | 2.754 | 2,6 |
| 2007 | 2.683 | - |
Buruk Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Buruk Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Buruk Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.531, sandığa gidenlerin oranı %87,0. En çok oyu %45,1 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %44,1 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 565 | 45,1 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 553 | 44,1 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 37 | 3,0 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 36 | 2,9 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 25 | 2,0 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 8 | 0,6 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 8 | 0,6 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 8 | 0,6 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 3 | 0,2 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 2 | 0,2 |
| Diğer (8) | 8 | 0,6 |
Sarıçam Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.531, sandığa gidenlerin oranı %87,3. En çok oyu %41,5 ile Bilal Uludağ (MHP) aldı, ikinci sırada %39,2 ile Hüseyin Göçmen (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Bilal Uludağ | MHP | 508 | 41,5 |
| Hüseyin Göçmen | CHP | 479 | 39,2 |
| Süleyman Gönül | SAADET | 77 | 6,3 |
| Yusuf Özer | İYİ PARTİ | 46 | 3,8 |
| Mustafa Yeter | YENİDEN REFAH | 41 | 3,4 |
| Ali Develi | ZAFER PARTİSİ | 18 | 1,5 |
| Uğur Aşık | BÜYÜK BİRLİK | 14 | 1,1 |
| Nihat Vurgun | HÜDA PAR | 9 | 0,7 |
| Abdulkadir İnci | Bağımsız | 8 | 0,7 |
| Doğan Ağbulut | HKP | 4 | 0,3 |
| Diğer (7) | 19 | 1,6 |
Sarıçam Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.531, sandığa gidenlerin oranı %87,0. En çok oyu %37,3 ile MHP aldı, ikinci sırada %32,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 457 | 37,3 |
| CHP | 398 | 32,5 |
| SAADET | 193 | 15,7 |
| İYİ PARTİ | 69 | 5,6 |
| YENİDEN REFAH | 42 | 3,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 19 | 1,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 11 | 0,9 |
| HÜDA PAR | 7 | 0,6 |
| DP | 7 | 0,6 |
| TKP | 4 | 0,3 |
| Diğer (8) | 19 | 1,5 |
Buruk Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Buruk Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.466, sandığa gidenlerin oranı %90,1. En çok oyu %61,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 794 | 61,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 418 | 32,4 |
| Sinan Oğan | 71 | 5,5 |
| Muharrem İnce | 7 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.468, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %64,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 818 | 64,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 454 | 35,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.466, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %40,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 519 | 40,4 |
| CHP | 275 | 21,4 |
| MHP | 246 | 19,2 |
| İYİ PARTİ | 119 | 9,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 36 | 2,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 17 | 1,3 |
| YENİDEN REFAH | 16 | 1,2 |
| TİP | 11 | 0,9 |
| MEMLEKET | 9 | 0,7 |
| BBP | 9 | 0,7 |
| Diğer (4) | 5 | 0,4 |