Kemalpaşa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sarıçam, Adana)
Adana ili Sarıçam ilçesine bağlı Kemalpaşa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.714 kişi (TÜİK).
Kemalpaşa Mahallesi, Adana ilinin Sarıçam ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kemalpaşa Mahallesi'nin haritası, Sarıçam ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kemalpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.714 kişidir. 2007 yılında 2.712 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %110,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %44,0 ile Hüseyin Göçmen (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Kemalpaşa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kemalpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.714 kişidir. 2007 yılında 2.712 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %110,7 arttı.
Kemalpaşa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kemalpaşa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.714 | 5,2 |
| 2021 | 5.433 | 3,9 |
| 2020 | 5.228 | 5,8 |
| 2019 | 4.941 | 8,5 |
| 2018 | 4.556 | 10,6 |
| 2017 | 4.118 | 7,1 |
| 2016 | 3.844 | 7,3 |
| 2015 | 3.581 | -1,1 |
| 2014 | 3.620 | 3,4 |
| 2013 | 3.502 | 4,0 |
| 2012 | 3.367 | 2,1 |
| 2011 | 3.299 | 5,2 |
| 2010 | 3.137 | 5,4 |
| 2009 | 2.977 | 2,0 |
| 2008 | 2.919 | 7,6 |
| 2007 | 2.712 | - |
Kemalpaşa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kemalpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kemalpaşa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.587, sandığa gidenlerin oranı %70,7. En çok oyu %40,7 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %38,2 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 962 | 40,7 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 903 | 38,2 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 232 | 9,8 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 88 | 3,7 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 62 | 2,6 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 28 | 1,2 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 16 | 0,7 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 13 | 0,6 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 13 | 0,6 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 6 | 0,2 |
| Diğer (12) | 40 | 1,7 |
Sarıçam Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.587, sandığa gidenlerin oranı %70,4. En çok oyu %44,0 ile Hüseyin Göçmen (CHP) aldı, ikinci sırada %29,9 ile Bilal Uludağ (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüseyin Göçmen | CHP | 978 | 44,0 |
| Bilal Uludağ | MHP | 663 | 29,9 |
| Yusuf Özer | İYİ PARTİ | 162 | 7,3 |
| Mustafa Yeter | YENİDEN REFAH | 138 | 6,2 |
| Nihat Vurgun | HÜDA PAR | 46 | 2,1 |
| Süleyman Gönül | SAADET | 32 | 1,4 |
| Uğur Aşık | BÜYÜK BİRLİK | 30 | 1,4 |
| Ali Develi | ZAFER PARTİSİ | 28 | 1,3 |
| Ertuğrul Sincer | GELECEK PARTİSİ | 24 | 1,1 |
| Haluk Atademir | DP | 19 | 0,9 |
| Diğer (9) | 101 | 4,6 |
Sarıçam Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.587, sandığa gidenlerin oranı %70,7. En çok oyu %44,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %28,3 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 969 | 44,3 |
| MHP | 619 | 28,3 |
| İYİ PARTİ | 175 | 8,0 |
| YENİDEN REFAH | 135 | 6,2 |
| HÜDA PAR | 50 | 2,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 33 | 1,5 |
| TİP | 32 | 1,5 |
| SAADET | 30 | 1,4 |
| SOL PARTİ | 24 | 1,1 |
| DP | 24 | 1,1 |
| Diğer (9) | 96 | 4,4 |
Kemalpaşa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kemalpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.505, sandığa gidenlerin oranı %83,0. En çok oyu %49,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %47,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.403 | 49,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.358 | 47,7 |
| Sinan Oğan | 74 | 2,6 |
| Muharrem İnce | 11 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.507, sandığa gidenlerin oranı %79,0. En çok oyu %50,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %49,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.394 | 50,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.345 | 49,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.505, sandığa gidenlerin oranı %83,1. En çok oyu %39,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,6 ile YEŞİL SOL PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.095 | 39,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 607 | 21,6 |
| CHP | 497 | 17,7 |
| MHP | 216 | 7,7 |
| İYİ PARTİ | 186 | 6,6 |
| TİP | 49 | 1,7 |
| YENİDEN REFAH | 43 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 29 | 1,0 |
| MEMLEKET | 19 | 0,7 |
| SOL PARTİ | 16 | 0,6 |
| Diğer (5) | 21 | 0,8 |