Orhangazi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sarıçam, Adana)
Adana ili Sarıçam ilçesine bağlı Orhangazi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 12.284 kişi (TÜİK).
Orhangazi Mahallesi, Adana ilinin Sarıçam ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Orhangazi Mahallesi'nin haritası, Sarıçam ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Orhangazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 12.284 kişidir. 2007 yılında 4.898 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %150,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,4 ile Bilal Uludağ (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Orhangazi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Orhangazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 12.284 kişidir. 2007 yılında 4.898 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %150,8 arttı.
Orhangazi Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Orhangazi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 12.284 | 4,2 |
| 2021 | 11.786 | 3,3 |
| 2020 | 11.414 | 3,2 |
| 2019 | 11.065 | 3,1 |
| 2018 | 10.728 | 1,2 |
| 2017 | 10.596 | 5,4 |
| 2016 | 10.056 | 3,3 |
| 2015 | 9.733 | 5,5 |
| 2014 | 9.227 | 4,0 |
| 2013 | 8.868 | 3,7 |
| 2012 | 8.553 | 7,0 |
| 2011 | 7.991 | 6,3 |
| 2010 | 7.516 | 32,0 |
| 2009 | 5.695 | 6,9 |
| 2008 | 5.327 | 8,8 |
| 2007 | 4.898 | - |
Orhangazi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Orhangazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Orhangazi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.633, sandığa gidenlerin oranı %77,9. En çok oyu %48,5 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %37,3 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 3.174 | 48,5 |
| Zeydan Karalar | CHP | 2.439 | 37,3 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 327 | 5,0 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 277 | 4,2 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 117 | 1,8 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 76 | 1,2 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 28 | 0,4 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 15 | 0,2 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,2 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 10 | 0,1 |
| Diğer (15) | 65 | 1,0 |
Sarıçam Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.633, sandığa gidenlerin oranı %77,8. En çok oyu %41,4 ile Bilal Uludağ (MHP) aldı, ikinci sırada %34,7 ile Hüseyin Göçmen (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Bilal Uludağ | MHP | 2.656 | 41,4 |
| Hüseyin Göçmen | CHP | 2.229 | 34,7 |
| Yusuf Özer | İYİ PARTİ | 505 | 7,9 |
| Mustafa Yeter | YENİDEN REFAH | 435 | 6,8 |
| Uğur Aşık | BÜYÜK BİRLİK | 189 | 2,9 |
| Ali Develi | ZAFER PARTİSİ | 157 | 2,5 |
| Süleyman Gönül | SAADET | 115 | 1,8 |
| Nihat Vurgun | HÜDA PAR | 35 | 0,6 |
| Hakkı Öğüt | MİLLET | 20 | 0,3 |
| Sibel Demirci | DEVA PARTİSİ | 14 | 0,2 |
| Diğer (9) | 64 | 1,0 |
Sarıçam Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 8.633, sandığa gidenlerin oranı %78,0. En çok oyu %40,3 ile MHP aldı, ikinci sırada %32,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 2.578 | 40,3 |
| CHP | 2.057 | 32,2 |
| İYİ PARTİ | 590 | 9,2 |
| YENİDEN REFAH | 454 | 7,1 |
| BÜYÜK BİRLİK | 192 | 3,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 174 | 2,7 |
| SAADET | 139 | 2,2 |
| Bağımsız | 48 | 0,8 |
| HÜDA PAR | 43 | 0,7 |
| MEMLEKET | 21 | 0,3 |
| Diğer (9) | 97 | 1,5 |
Orhangazi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Orhangazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.552, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %63,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %27,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.787 | 63,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.071 | 27,4 |
| Sinan Oğan | 659 | 8,7 |
| Muharrem İnce | 44 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.560, sandığa gidenlerin oranı %85,6. En çok oyu %67,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.888 | 67,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.342 | 32,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.552, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %36,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,2 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.763 | 36,8 |
| MHP | 1.816 | 24,2 |
| CHP | 1.153 | 15,3 |
| İYİ PARTİ | 859 | 11,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 287 | 3,8 |
| YENİDEN REFAH | 211 | 2,8 |
| MEMLEKET | 72 | 1,0 |
| TİP | 70 | 0,9 |
| BBP | 67 | 0,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 59 | 0,8 |
| Diğer (12) | 65 | 0,9 |