Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Pozantı, Adana)
Adana ili Pozantı ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 927 kişi (TÜİK).
Cumhuriyet Mahallesi, Adana ilinin Pozantı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Pozantı ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 927 kişidir. 2007 yılında 1.139 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %44,7 ile Şenol Eroğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 927 kişidir. 2007 yılında 1.139 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,6 azaldı.
Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 927 | -2,5 |
| 2021 | 951 | 1,1 |
| 2020 | 941 | 9,9 |
| 2019 | 856 | -6,0 |
| 2018 | 911 | -4,2 |
| 2017 | 951 | -4,4 |
| 2016 | 995 | -3,8 |
| 2015 | 1.034 | 0,3 |
| 2014 | 1.031 | -3,8 |
| 2013 | 1.072 | -3,3 |
| 2012 | 1.109 | -1,8 |
| 2011 | 1.129 | 1,4 |
| 2010 | 1.113 | -1,2 |
| 2009 | 1.127 | -3,0 |
| 2008 | 1.162 | 2,0 |
| 2007 | 1.139 | - |
Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 687, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %54,0 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %28,8 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 304 | 54,0 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 162 | 28,8 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 65 | 11,6 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 13 | 2,3 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 6 | 1,1 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 4 | 0,7 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,5 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 1 | 0,2 |
| Eyyup Kebude | YTP | 1 | 0,2 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 1 | 0,2 |
| Diğer (3) | 3 | 0,5 |
Pozantı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 687, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %44,7 ile Şenol Eroğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %26,8 ile Mustafa Çay (YENİDEN REFAH) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şenol Eroğlu | CHP | 252 | 44,7 |
| Mustafa Çay | YENİDEN REFAH | 151 | 26,8 |
| Ali Avan | MHP | 142 | 25,2 |
| Adem Aydın | İYİ PARTİ | 7 | 1,2 |
| Sadık Pinegöz | SAADET | 5 | 0,9 |
| Mehmet Emin Kaya | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,5 |
| Figen Şahin | BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,3 |
| Süleyman Seçilmiş | GELECEK PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Nejdat Yıldız | MİLLET | 1 | 0,2 |
Pozantı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 687, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %46,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %24,9 ile YENİDEN REFAH yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 259 | 46,0 |
| YENİDEN REFAH | 140 | 24,9 |
| MHP | 139 | 24,7 |
| İYİ PARTİ | 9 | 1,6 |
| SAADET | 8 | 1,4 |
| DEVA PARTİSİ | 3 | 0,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,4 |
| GELECEK PARTİSİ | 1 | 0,2 |
Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 662, sandığa gidenlerin oranı %89,6. En çok oyu %49,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 286 | 49,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 263 | 45,3 |
| Sinan Oğan | 28 | 4,8 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 662, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %52,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %47,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 299 | 52,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 275 | 47,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 662, sandığa gidenlerin oranı %89,6. En çok oyu %36,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %33,7 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 211 | 36,6 |
| CHP | 194 | 33,7 |
| MHP | 67 | 11,6 |
| İYİ PARTİ | 45 | 7,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 18 | 3,1 |
| YENİDEN REFAH | 12 | 2,1 |
| BBP | 4 | 0,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 4 | 0,7 |
| MİLLET | 2 | 0,3 |
| MEMLEKET | 2 | 0,3 |
| Diğer (2) | 2 | 0,3 |