Dostlar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Dostlar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 860 kişi (TÜİK).
Dostlar Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Dostlar Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Dostlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 860 kişidir. 2007 yılında 11.014 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %92,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %78,7 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Dostlar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Dostlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 860 kişidir. 2007 yılında 11.014 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %92,2 azaldı.
Dostlar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Dostlar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 860 | -17,4 |
| 2021 | 1.041 | -7,2 |
| 2020 | 1.122 | -12,0 |
| 2019 | 1.275 | -16,8 |
| 2018 | 1.533 | -35,2 |
| 2017 | 2.366 | -40,2 |
| 2016 | 3.958 | -14,6 |
| 2015 | 4.632 | -15,0 |
| 2014 | 5.449 | -13,6 |
| 2013 | 6.310 | -17,4 |
| 2012 | 7.643 | -9,7 |
| 2011 | 8.466 | -7,5 |
| 2010 | 9.153 | -9,9 |
| 2009 | 10.159 | -3,8 |
| 2008 | 10.565 | -4,1 |
| 2007 | 11.014 | - |
Dostlar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Dostlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Dostlar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 570, sandığa gidenlerin oranı %83,0. En çok oyu %80,8 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %15,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 371 | 80,8 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 73 | 15,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 7 | 1,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 2 | 0,4 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,4 |
| Serkan Ünver | YTP | 2 | 0,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 1 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,2 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 570, sandığa gidenlerin oranı %81,9. En çok oyu %78,7 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %15,9 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 362 | 78,7 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 73 | 15,9 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 10 | 2,2 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 3 | 0,7 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,7 |
| Şöhret Nil Şengönül | YTP | 3 | 0,7 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 2 | 0,4 |
| İlke Işık Ünüvar | EMEP | 2 | 0,4 |
| Hasan Dinçer | ANAP | 1 | 0,2 |
| Hüseyin Kuloğlu | BTP | 1 | 0,2 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 570, sandığa gidenlerin oranı %82,3. En çok oyu %78,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %15,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 358 | 78,7 |
| AK PARTİ | 69 | 15,2 |
| YENİDEN REFAH | 10 | 2,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 5 | 1,1 |
| İYİ PARTİ | 4 | 0,9 |
| EMEP | 2 | 0,4 |
| SAADET | 2 | 0,4 |
| DEM Parti | 1 | 0,2 |
| TKP | 1 | 0,2 |
| BTP | 1 | 0,2 |
| Diğer (2) | 2 | 0,4 |
Dostlar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Dostlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 592, sandığa gidenlerin oranı %90,9. En çok oyu %68,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %29,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 356 | 68,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 153 | 29,4 |
| Sinan Oğan | 11 | 2,1 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 592, sandığa gidenlerin oranı %89,2. En çok oyu %71,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %28,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 375 | 71,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 148 | 28,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 592, sandığa gidenlerin oranı %90,9. En çok oyu %55,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %21,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 288 | 55,3 |
| AK PARTİ | 112 | 21,5 |
| İYİ PARTİ | 31 | 6,0 |
| MHP | 29 | 5,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 17 | 3,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 8 | 1,5 |
| MEMLEKET | 7 | 1,3 |
| YENİDEN REFAH | 6 | 1,1 |
| GBP | 4 | 0,8 |
| TKP | 2 | 0,4 |
| Diğer (5) | 9 | 1,7 |