Görükle Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Nilüfer, Bursa)
Bursa ili Nilüfer ilçesine bağlı Görükle Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 35.882 kişi (TÜİK).
Görükle Mahallesi, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Görükle Mahallesi'nin haritası, Nilüfer ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Görükle Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 35.882 kişidir. 2007 yılında 6.921 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %418,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %62,6 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Görükle Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Görükle Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 35.882 kişidir. 2007 yılında 6.921 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %418,5 arttı.
Görükle Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Görükle Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 35.882 | 7,7 |
| 2021 | 33.321 | 65,1 |
| 2020 | 20.182 | -10,3 |
| 2019 | 22.496 | 10,1 |
| 2018 | 20.436 | 7,0 |
| 2017 | 19.107 | 6,6 |
| 2016 | 17.922 | 12,5 |
| 2015 | 15.934 | 18,5 |
| 2014 | 13.450 | 0,4 |
| 2013 | 13.390 | 12,9 |
| 2012 | 11.856 | 41,1 |
| 2011 | 8.401 | 7,8 |
| 2010 | 7.794 | 4,5 |
| 2009 | 7.459 | -21,2 |
| 2008 | 9.471 | 36,8 |
| 2007 | 6.921 | - |
Görükle Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Görükle Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Görükle Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.587, sandığa gidenlerin oranı %64,6. En çok oyu %67,2 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %20,0 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 6.182 | 67,2 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.844 | 20,0 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 526 | 5,7 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 165 | 1,8 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 162 | 1,8 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 123 | 1,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 52 | 0,6 |
| Selma Gürkan | EMEP | 22 | 0,2 |
| Hasan Aydın | BTP | 21 | 0,2 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 16 | 0,2 |
| Diğer (17) | 87 | 0,9 |
Nilüfer Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.587, sandığa gidenlerin oranı %64,7. En çok oyu %62,6 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı, ikinci sırada %19,9 ile Celil Çolak (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şadi Özdemir | CHP | 5.717 | 62,6 |
| Celil Çolak | AK PARTİ | 1.820 | 19,9 |
| Işıl Esgin | ZAFER PARTİSİ | 768 | 8,4 |
| Zeynep Candan Albayrak | YENİDEN REFAH | 219 | 2,4 |
| Özgür Şimşek | İYİ PARTİ | 192 | 2,1 |
| Mazlum Taş | DEM Parti | 156 | 1,7 |
| Emrah Yurtseven | MEMLEKET | 78 | 0,8 |
| Özcan Sönmez | TİP | 41 | 0,5 |
| Erdal Yıldız | BTP | 31 | 0,3 |
| Gülsev Dirik | TKP | 23 | 0,2 |
| Diğer (9) | 93 | 1,0 |
Nilüfer Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 14.587, sandığa gidenlerin oranı %64,6. En çok oyu %58,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %19,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 5.306 | 58,3 |
| AK PARTİ | 1.767 | 19,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 851 | 9,3 |
| İYİ PARTİ | 262 | 2,9 |
| YENİDEN REFAH | 227 | 2,5 |
| DEM Parti | 189 | 2,1 |
| Bağımsız | 153 | 1,7 |
| MEMLEKET | 82 | 0,9 |
| TİP | 58 | 0,6 |
| TKP | 55 | 0,6 |
| Diğer (13) | 153 | 1,7 |
Görükle Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Görükle Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.049, sandığa gidenlerin oranı %85,2. En çok oyu %64,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %25,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.714 | 64,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.053 | 25,7 |
| Sinan Oğan | 1.076 | 9,1 |
| Muharrem İnce | 36 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.059, sandığa gidenlerin oranı %80,5. En çok oyu %72,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %27,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 8.093 | 72,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.125 | 27,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.049, sandığa gidenlerin oranı %85,2. En çok oyu %39,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %19,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.657 | 39,4 |
| AK PARTİ | 2.245 | 19,0 |
| İYİ PARTİ | 1.994 | 16,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 659 | 5,6 |
| MHP | 533 | 4,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 495 | 4,2 |
| TİP | 469 | 4,0 |
| MEMLEKET | 279 | 2,4 |
| YENİDEN REFAH | 174 | 1,5 |
| GENÇPARTİ | 62 | 0,5 |
| Diğer (16) | 160 | 1,4 |