Hacıveli Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Ayaş, Ankara)
Ankara ili Ayaş ilçesine bağlı Hacıveli Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 545 kişi (TÜİK).
Hacıveli Mahallesi, Ankara ilinin Ayaş ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Hacıveli Mahallesi'nin haritası, Ayaş ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Hacıveli Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 545 kişidir. 2007 yılında 810 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %32,7 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %56,4 ile İzzet Demircioğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Hacıveli Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Hacıveli Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 545 kişidir. 2007 yılında 810 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %32,7 azaldı.
Hacıveli Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Hacıveli Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 545 | 4,6 |
| 2021 | 521 | -1,9 |
| 2020 | 531 | -2,0 |
| 2019 | 542 | -5,2 |
| 2018 | 572 | -3,5 |
| 2017 | 593 | -3,3 |
| 2016 | 613 | -0,3 |
| 2015 | 615 | -0,5 |
| 2014 | 618 | -2,1 |
| 2013 | 631 | -5,4 |
| 2012 | 667 | -33,2 |
| 2011 | 999 | 4,8 |
| 2010 | 953 | 3,1 |
| 2009 | 924 | 15,2 |
| 2008 | 802 | -1,0 |
| 2007 | 810 | - |
Hacıveli Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Hacıveli Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Hacıveli Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 508, sandığa gidenlerin oranı %92,1. En çok oyu %66,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %29,0 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 304 | 66,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 133 | 29,0 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 5 | 1,1 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 5 | 1,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 3 | 0,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 3 | 0,7 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,2 |
| Figen Topal | TKH | 1 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Ayaş Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 508, sandığa gidenlerin oranı %91,7. En çok oyu %56,4 ile İzzet Demircioğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %30,1 ile Mehmet Yüksel Kirazdibi (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| İzzet Demircioğlu | CHP | 255 | 56,4 |
| Mehmet Yüksel Kirazdibi | MHP | 136 | 30,1 |
| Tevfik Eren | BÜYÜK BİRLİK | 28 | 6,2 |
| Bülent Taşan | YENİDEN REFAH | 12 | 2,6 |
| Salih Berkay Uluçay | DEM Parti | 6 | 1,3 |
| Ali Kılınç | ZAFER PARTİSİ | 5 | 1,1 |
| Alaettin Süer | İYİ PARTİ | 3 | 0,7 |
| Avni Akkoç | SAADET | 2 | 0,4 |
| Faik Ünal Silier | BTP | 1 | 0,2 |
| Doğa Baybuğa | EMEP | 1 | 0,2 |
| Diğer (3) | 3 | 0,7 |
Ayaş Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 508, sandığa gidenlerin oranı %91,7. En çok oyu %59,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %26,1 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 263 | 59,6 |
| MHP | 115 | 26,1 |
| BÜYÜK BİRLİK | 24 | 5,4 |
| YENİDEN REFAH | 11 | 2,5 |
| İYİ PARTİ | 9 | 2,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 7 | 1,6 |
| SAADET | 7 | 1,6 |
| DEVA PARTİSİ | 2 | 0,5 |
| TKP | 1 | 0,2 |
| HKP | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Hacıveli Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Hacıveli Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 375, sandığa gidenlerin oranı %90,9. En çok oyu %57,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %36,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 189 | 57,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 120 | 36,4 |
| Sinan Oğan | 19 | 5,8 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 375, sandığa gidenlerin oranı %89,1. En çok oyu %61,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %38,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 203 | 61,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 126 | 38,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 375, sandığa gidenlerin oranı %90,9. En çok oyu %34,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %23,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 112 | 34,1 |
| AK PARTİ | 76 | 23,2 |
| İYİ PARTİ | 66 | 20,1 |
| BBP | 28 | 8,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 14 | 4,3 |
| MHP | 11 | 3,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 5 | 1,5 |
| TİP | 3 | 0,9 |
| MEMLEKET | 2 | 0,6 |
| YENİDEN REFAH | 2 | 0,6 |
| Diğer (3) | 5 | 1,5 |