Hamitler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Hamitler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 51.830 kişi (TÜİK).
Hamitler Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Hamitler Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Hamitler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 51.830 kişidir. 2007 yılında 38.844 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %33,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,5 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Hamitler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Hamitler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 51.830 kişidir. 2007 yılında 38.844 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %33,4 arttı.
Hamitler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Hamitler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 51.830 | 1,7 |
| 2021 | 50.945 | 0,9 |
| 2020 | 50.513 | 3,3 |
| 2019 | 48.909 | 3,5 |
| 2018 | 47.250 | 3,0 |
| 2017 | 45.854 | 3,7 |
| 2016 | 44.221 | 2,9 |
| 2015 | 42.969 | 4,0 |
| 2014 | 41.303 | 3,2 |
| 2013 | 40.014 | 4,3 |
| 2012 | 38.352 | 5,9 |
| 2011 | 36.206 | 8,8 |
| 2010 | 33.288 | 6,6 |
| 2009 | 31.241 | -27,1 |
| 2008 | 42.884 | 10,4 |
| 2007 | 38.844 | - |
Hamitler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Hamitler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Hamitler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 38.015, sandığa gidenlerin oranı %74,9. En çok oyu %53,2 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %35,1 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 14.629 | 53,2 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 9.657 | 35,1 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 1.310 | 4,8 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 575 | 2,1 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 418 | 1,5 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 310 | 1,1 |
| İkram Akkaya | SAADET | 198 | 0,7 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 68 | 0,2 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 55 | 0,2 |
| Mahmut Bayram | DSP | 53 | 0,2 |
| Diğer (17) | 238 | 0,9 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 38.015, sandığa gidenlerin oranı %74,9. En çok oyu %50,5 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %34,3 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 13.822 | 50,5 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 9.397 | 34,3 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 1.548 | 5,7 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 837 | 3,1 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 583 | 2,1 |
| Gül Pola | DEM Parti | 422 | 1,5 |
| Kerim Bulut | SAADET | 231 | 0,8 |
| Ferhat Tan | HÜDA PAR | 103 | 0,4 |
| Cemil Bektaş | BTP | 101 | 0,4 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 92 | 0,3 |
| Diğer (8) | 245 | 0,9 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 38.015, sandığa gidenlerin oranı %74,8. En çok oyu %47,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %34,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 12.975 | 47,5 |
| AK PARTİ | 9.333 | 34,2 |
| YENİDEN REFAH | 1.665 | 6,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 1.128 | 4,1 |
| İYİ PARTİ | 713 | 2,6 |
| DEM Parti | 451 | 1,6 |
| SAADET | 253 | 0,9 |
| BÜYÜK BİRLİK | 123 | 0,5 |
| BTP | 123 | 0,5 |
| MEMLEKET | 114 | 0,4 |
| Diğer (11) | 418 | 1,5 |
Hamitler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Hamitler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 37.883, sandığa gidenlerin oranı %89,6. En çok oyu %48,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 16.323 | 48,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 14.038 | 42,0 |
| Sinan Oğan | 2.945 | 8,8 |
| Muharrem İnce | 133 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 37.910, sandığa gidenlerin oranı %85,5. En çok oyu %52,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %47,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 16.699 | 52,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 15.294 | 47,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 37.883, sandığa gidenlerin oranı %89,6. En çok oyu %36,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 12.208 | 36,7 |
| CHP | 8.168 | 24,5 |
| İYİ PARTİ | 4.518 | 13,6 |
| MHP | 2.609 | 7,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 1.351 | 4,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1.287 | 3,9 |
| YENİDEN REFAH | 1.114 | 3,4 |
| MEMLEKET | 503 | 1,5 |
| TİP | 365 | 1,1 |
| BBP | 334 | 1,0 |
| Diğer (16) | 496 | 1,5 |