Güneştepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Güneştepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 27.735 kişi (TÜİK).
Güneştepe Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Güneştepe Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2009–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Güneştepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 27.735 kişidir. 2009 yılında 7.882 olan nüfus, 2009–2022 döneminde %251,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,7 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Güneştepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Güneştepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 27.735 kişidir. 2009 yılında 7.882 olan nüfus, 2009–2022 döneminde %251,9 arttı.
Güneştepe Mahallesi nüfus grafiği (2009–2022)
Yıllara göre Güneştepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 27.735 | 4,4 |
| 2021 | 26.569 | 5,2 |
| 2020 | 25.263 | 7,0 |
| 2019 | 23.607 | 6,7 |
| 2018 | 22.135 | 6,4 |
| 2017 | 20.803 | 10,5 |
| 2016 | 18.833 | 12,6 |
| 2015 | 16.725 | 15,6 |
| 2014 | 14.473 | 16,7 |
| 2013 | 12.401 | 11,0 |
| 2012 | 11.173 | 12,4 |
| 2011 | 9.944 | 11,9 |
| 2010 | 8.886 | 12,7 |
| 2009 | 7.882 | - |
Güneştepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Güneştepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Güneştepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.737, sandığa gidenlerin oranı %75,8. En çok oyu %45,0 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %39,5 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 6.438 | 45,0 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 5.656 | 39,5 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 861 | 6,0 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 495 | 3,5 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 325 | 2,3 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 191 | 1,3 |
| İkram Akkaya | SAADET | 114 | 0,8 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 45 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 40 | 0,3 |
| Mahmut Bayram | DSP | 31 | 0,2 |
| Diğer (14) | 119 | 0,8 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.737, sandığa gidenlerin oranı %75,7. En çok oyu %41,7 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %38,3 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 5.920 | 41,7 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 5.442 | 38,3 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 1.042 | 7,3 |
| Gül Pola | DEM Parti | 581 | 4,1 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 464 | 3,3 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 275 | 1,9 |
| Kerim Bulut | SAADET | 141 | 1,0 |
| Ferhat Tan | HÜDA PAR | 75 | 0,5 |
| İlhan Menge | DEVA PARTİSİ | 55 | 0,4 |
| Cemil Bektaş | BTP | 46 | 0,3 |
| Diğer (8) | 153 | 1,1 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 19.737, sandığa gidenlerin oranı %75,8. En çok oyu %38,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %38,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 5.423 | 38,2 |
| AK PARTİ | 5.416 | 38,1 |
| YENİDEN REFAH | 1.157 | 8,1 |
| DEM Parti | 649 | 4,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 647 | 4,5 |
| İYİ PARTİ | 312 | 2,2 |
| SAADET | 143 | 1,0 |
| HÜDA PAR | 72 | 0,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 70 | 0,5 |
| MEMLEKET | 65 | 0,5 |
| Diğer (11) | 257 | 1,8 |
Güneştepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Güneştepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 19.302, sandığa gidenlerin oranı %90,6. En çok oyu %55,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 9.436 | 55,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.114 | 35,6 |
| Sinan Oğan | 1.554 | 9,1 |
| Muharrem İnce | 68 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 19.319, sandığa gidenlerin oranı %85,4. En çok oyu %59,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 9.621 | 59,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.649 | 40,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 19.302, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %40,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 6.938 | 40,6 |
| CHP | 3.007 | 17,6 |
| İYİ PARTİ | 1.728 | 10,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1.434 | 8,4 |
| MHP | 1.429 | 8,4 |
| YENİDEN REFAH | 775 | 4,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 771 | 4,5 |
| MEMLEKET | 270 | 1,6 |
| BBP | 166 | 1,0 |
| TİP | 162 | 0,9 |
| Diğer (16) | 265 | 1,6 |