Irmakbaşı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Irmakbaşı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 255 kişi (TÜİK).
Irmakbaşı Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Irmakbaşı Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Irmakbaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 255 kişidir. 2007 yılında 346 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %38,9 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Irmakbaşı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Irmakbaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 255 kişidir. 2007 yılında 346 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,3 azaldı.
Irmakbaşı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Irmakbaşı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 255 | -4,5 |
| 2021 | 267 | 2,3 |
| 2020 | 261 | -5,1 |
| 2019 | 275 | -13,0 |
| 2018 | 316 | 6,8 |
| 2017 | 296 | 6,1 |
| 2016 | 279 | -3,5 |
| 2015 | 289 | -5,2 |
| 2014 | 305 | -4,7 |
| 2013 | 320 | -4,5 |
| 2012 | 335 | -3,5 |
| 2011 | 347 | 0,3 |
| 2010 | 346 | -7,0 |
| 2009 | 372 | -4,1 |
| 2008 | 388 | 12,1 |
| 2007 | 346 | - |
Irmakbaşı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Irmakbaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Irmakbaşı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 208, sandığa gidenlerin oranı %81,2. En çok oyu %46,3 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %36,0 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 76 | 46,3 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 59 | 36,0 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 10 | 6,1 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 7 | 4,3 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 6 | 3,7 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 3 | 1,8 |
| Sevil Aracı | EMEP | 2 | 1,2 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,6 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 208, sandığa gidenlerin oranı %81,2. En çok oyu %38,9 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı, ikinci sırada %35,2 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Demirçalı | CHP | 63 | 38,9 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 57 | 35,2 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 17 | 10,5 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 9 | 5,6 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 8 | 4,9 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 5 | 3,1 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 2 | 1,2 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,6 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 208, sandığa gidenlerin oranı %81,2. En çok oyu %38,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %36,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 62 | 38,3 |
| AK PARTİ | 59 | 36,4 |
| DEM Parti | 16 | 9,9 |
| HÜDA PAR | 8 | 4,9 |
| YENİDEN REFAH | 6 | 3,7 |
| İYİ PARTİ | 4 | 2,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,9 |
| DSP | 1 | 0,6 |
| EMEP | 1 | 0,6 |
| AB PARTİ | 1 | 0,6 |
| Diğer (1) | 1 | 0,6 |
Irmakbaşı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Irmakbaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 202, sandığa gidenlerin oranı %87,1. En çok oyu %50,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %48,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 87 | 50,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 83 | 48,3 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,6 |
| Sinan Oğan | 1 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 202, sandığa gidenlerin oranı %85,2. En çok oyu %51,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %48,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 87 | 51,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 83 | 48,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 202, sandığa gidenlerin oranı %87,1. En çok oyu %44,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 77 | 44,0 |
| CHP | 43 | 24,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 21 | 12,0 |
| İYİ PARTİ | 10 | 5,7 |
| TİP | 8 | 4,6 |
| MHP | 6 | 3,4 |
| YENİDEN REFAH | 4 | 2,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,7 |
| GENÇPARTİ | 1 | 0,6 |
| AB | 1 | 0,6 |
| Diğer (1) | 1 | 0,6 |