Kurtuluş Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Nilüfer, Bursa)
Bursa ili Nilüfer ilçesine bağlı Kurtuluş Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 7.387 kişi (TÜİK).
Kurtuluş Mahallesi, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kurtuluş Mahallesi'nin haritası, Nilüfer ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kurtuluş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.387 kişidir. 2007 yılında 4.360 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %69,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %74,8 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Kurtuluş Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kurtuluş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.387 kişidir. 2007 yılında 4.360 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %69,4 arttı.
Kurtuluş Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kurtuluş Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 7.387 | 6,2 |
| 2021 | 6.957 | 11,7 |
| 2020 | 6.231 | 18,0 |
| 2019 | 5.280 | 11,7 |
| 2018 | 4.729 | 18,3 |
| 2017 | 3.999 | 15,9 |
| 2016 | 3.450 | 12,9 |
| 2015 | 3.056 | 19,3 |
| 2014 | 2.561 | 20,6 |
| 2013 | 2.124 | -63,8 |
| 2012 | 5.864 | 6,3 |
| 2011 | 5.516 | 6,2 |
| 2010 | 5.193 | 10,5 |
| 2009 | 4.701 | 6,8 |
| 2008 | 4.400 | 0,9 |
| 2007 | 4.360 | - |
Kurtuluş Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kurtuluş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kurtuluş Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.700, sandığa gidenlerin oranı %80,7. En çok oyu %77,2 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %15,2 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 3.475 | 77,2 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 682 | 15,2 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 132 | 2,9 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 86 | 1,9 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 57 | 1,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 11 | 0,2 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 8 | 0,2 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,2 |
| Ayhan Keser | TKP | 6 | 0,1 |
| Hasan Aydın | BTP | 6 | 0,1 |
| Diğer (12) | 31 | 0,7 |
Nilüfer Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.700, sandığa gidenlerin oranı %80,7. En çok oyu %74,8 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı, ikinci sırada %14,8 ile Celil Çolak (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şadi Özdemir | CHP | 3.345 | 74,8 |
| Celil Çolak | AK PARTİ | 661 | 14,8 |
| Işıl Esgin | ZAFER PARTİSİ | 179 | 4,0 |
| Özgür Şimşek | İYİ PARTİ | 112 | 2,5 |
| Zeynep Candan Albayrak | YENİDEN REFAH | 70 | 1,6 |
| Emrah Yurtseven | MEMLEKET | 20 | 0,5 |
| Mazlum Taş | DEM Parti | 13 | 0,3 |
| Özcan Sönmez | TİP | 11 | 0,2 |
| Erdal Yıldız | BTP | 10 | 0,2 |
| Nilüfer Akçakoca Demir | DEVA PARTİSİ | 9 | 0,2 |
| Diğer (9) | 41 | 0,9 |
Nilüfer Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 5.700, sandığa gidenlerin oranı %80,7. En çok oyu %73,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %14,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.278 | 73,1 |
| AK PARTİ | 656 | 14,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 214 | 4,8 |
| İYİ PARTİ | 118 | 2,6 |
| YENİDEN REFAH | 73 | 1,6 |
| Bağımsız | 25 | 0,6 |
| MEMLEKET | 22 | 0,5 |
| TİP | 19 | 0,4 |
| DEM Parti | 17 | 0,4 |
| BTP | 10 | 0,2 |
| Diğer (11) | 55 | 1,2 |
Kurtuluş Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kurtuluş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.399, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %72,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %19,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.525 | 72,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 969 | 19,9 |
| Sinan Oğan | 348 | 7,2 |
| Muharrem İnce | 28 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.402, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %78,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %21,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.726 | 78,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 996 | 21,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.399, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %50,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %18,7 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.437 | 50,2 |
| İYİ PARTİ | 909 | 18,7 |
| AK PARTİ | 724 | 14,9 |
| MHP | 170 | 3,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 166 | 3,4 |
| TİP | 163 | 3,4 |
| MEMLEKET | 92 | 1,9 |
| YENİDEN REFAH | 45 | 0,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 36 | 0,7 |
| BBP | 20 | 0,4 |
| Diğer (13) | 60 | 1,2 |