30 Ağustos Zafer Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Nilüfer, Bursa)
Bursa ili Nilüfer ilçesine bağlı 30 Ağustos Zafer Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 9.926 kişi (TÜİK).
30 Ağustos Zafer Mahallesi, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada 30 Ağustos Zafer Mahallesi'nin haritası, Nilüfer ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre 30 Ağustos Zafer Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.926 kişidir. 2007 yılında 584 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1.599,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %61,6 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
30 Ağustos Zafer Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre 30 Ağustos Zafer Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.926 kişidir. 2007 yılında 584 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1.599,7 arttı.
30 Ağustos Zafer Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre 30 Ağustos Zafer Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 9.926 | 37,9 |
| 2021 | 7.196 | 48,3 |
| 2020 | 4.853 | 65,2 |
| 2019 | 2.938 | 49,3 |
| 2018 | 1.968 | 19,3 |
| 2017 | 1.650 | 8,3 |
| 2016 | 1.524 | 7,2 |
| 2015 | 1.422 | 14,3 |
| 2014 | 1.244 | -1,0 |
| 2013 | 1.257 | 1,9 |
| 2012 | 1.233 | 2,2 |
| 2011 | 1.207 | 5,8 |
| 2010 | 1.141 | 2,7 |
| 2009 | 1.111 | 7,4 |
| 2008 | 1.034 | 77,1 |
| 2007 | 584 | - |
30 Ağustos Zafer Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 30 Ağustos Zafer Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca 30 Ağustos Zafer Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 9.173, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %65,4 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %24,8 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 4.723 | 65,4 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.792 | 24,8 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 277 | 3,8 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 162 | 2,2 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 102 | 1,4 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 42 | 0,6 |
| İkram Akkaya | SAADET | 37 | 0,5 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 15 | 0,2 |
| Hasan Aydın | BTP | 13 | 0,2 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 12 | 0,2 |
| Diğer (12) | 51 | 0,7 |
Nilüfer Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 9.173, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %61,6 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı, ikinci sırada %25,1 ile Celil Çolak (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şadi Özdemir | CHP | 4.422 | 61,6 |
| Celil Çolak | AK PARTİ | 1.806 | 25,1 |
| Işıl Esgin | ZAFER PARTİSİ | 412 | 5,7 |
| Zeynep Candan Albayrak | YENİDEN REFAH | 195 | 2,7 |
| Özgür Şimşek | İYİ PARTİ | 140 | 1,9 |
| Mazlum Taş | DEM Parti | 53 | 0,7 |
| Emrah Yurtseven | MEMLEKET | 25 | 0,3 |
| Nilüfer Akçakoca Demir | DEVA PARTİSİ | 25 | 0,3 |
| Özcan Sönmez | TİP | 21 | 0,3 |
| Semih Erkal | GELECEK PARTİSİ | 18 | 0,2 |
| Diğer (9) | 66 | 0,9 |
Nilüfer Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 9.173, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %57,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %24,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.150 | 57,8 |
| AK PARTİ | 1.791 | 24,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 554 | 7,7 |
| YENİDEN REFAH | 222 | 3,1 |
| İYİ PARTİ | 192 | 2,7 |
| DEM Parti | 60 | 0,8 |
| MEMLEKET | 39 | 0,5 |
| TİP | 36 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 30 | 0,4 |
| BTP | 25 | 0,3 |
| Diğer (12) | 83 | 1,2 |
30 Ağustos Zafer Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda 30 Ağustos Zafer Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.821, sandığa gidenlerin oranı %93,3. En çok oyu %58,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %32,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.244 | 58,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.380 | 32,8 |
| Sinan Oğan | 615 | 8,5 |
| Muharrem İnce | 27 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.827, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %64,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %35,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.559 | 64,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.495 | 35,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.821, sandığa gidenlerin oranı %93,4. En çok oyu %36,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.608 | 36,0 |
| AK PARTİ | 1.809 | 25,0 |
| İYİ PARTİ | 1.293 | 17,8 |
| MHP | 380 | 5,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 320 | 4,4 |
| TİP | 230 | 3,2 |
| YENİDEN REFAH | 183 | 2,5 |
| MEMLEKET | 133 | 1,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 121 | 1,7 |
| BBP | 48 | 0,7 |
| Diğer (15) | 83 | 1,1 |