Kusunlar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Kusunlar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 446 kişi (TÜİK).
Kusunlar Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kusunlar Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kusunlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 446 kişidir. 2007 yılında 648 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %31,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %51,0 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Kusunlar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kusunlar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 446 kişidir. 2007 yılında 648 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %31,2 azaldı.
Kusunlar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kusunlar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 446 | 4,2 |
| 2021 | 428 | -2,3 |
| 2020 | 438 | -6,8 |
| 2019 | 470 | -6,0 |
| 2018 | 500 | 13,9 |
| 2017 | 439 | 5,0 |
| 2016 | 418 | -2,1 |
| 2015 | 427 | -14,3 |
| 2014 | 498 | -87,5 |
| 2013 | 3.975 | 709,6 |
| 2012 | 491 | -5,6 |
| 2011 | 520 | -3,0 |
| 2010 | 536 | -7,4 |
| 2009 | 579 | -4,8 |
| 2008 | 608 | -6,2 |
| 2007 | 648 | - |
Kusunlar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kusunlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kusunlar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 439, sandığa gidenlerin oranı %86,6. En çok oyu %48,8 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %45,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 169 | 48,8 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 156 | 45,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 8 | 2,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 6 | 1,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,6 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 0,3 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,3 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,3 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,3 |
| Salih Koç | MİLLET | 1 | 0,3 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 439, sandığa gidenlerin oranı %86,6. En çok oyu %51,0 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %40,0 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Asım Balcı | AK PARTİ | 181 | 51,0 |
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 142 | 40,0 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 11 | 3,1 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 8 | 2,2 |
| Murat Sipahi | SAADET | 6 | 1,7 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,6 |
| Hakkı Eraslan | MİLLET | 2 | 0,6 |
| Can Alkaç | VATAN PARTİSİ | 2 | 0,6 |
| Şöhret Nil Şengönül | YTP | 1 | 0,3 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 439, sandığa gidenlerin oranı %86,6. En çok oyu %43,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %36,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 147 | 43,6 |
| CHP | 123 | 36,5 |
| Bağımsız | 29 | 8,6 |
| İYİ PARTİ | 13 | 3,9 |
| YENİDEN REFAH | 10 | 3,0 |
| SAADET | 6 | 1,8 |
| ANAP | 2 | 0,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,6 |
| MİLLET | 2 | 0,6 |
| BTP | 1 | 0,3 |
| Diğer (2) | 2 | 0,6 |
Kusunlar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kusunlar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 374, sandığa gidenlerin oranı %88,8. En çok oyu %77,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %17,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 251 | 77,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 56 | 17,2 |
| Sinan Oğan | 16 | 4,9 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 374, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %79,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %20,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 258 | 79,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 65 | 20,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 374, sandığa gidenlerin oranı %88,8. En çok oyu %42,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,3 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 138 | 42,7 |
| MHP | 98 | 30,3 |
| CHP | 33 | 10,2 |
| İYİ PARTİ | 25 | 7,7 |
| YENİDEN REFAH | 6 | 1,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 6 | 1,9 |
| BBP | 4 | 1,2 |
| MEMLEKET | 3 | 0,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 2 | 0,6 |
| HAK-PAR | 1 | 0,3 |
| Diğer (4) | 4 | 1,2 |