Osmangazi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Keçiören, Ankara)
Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı Osmangazi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 22.781 kişi (TÜİK).
Osmangazi Mahallesi, Ankara ilinin Keçiören ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Osmangazi Mahallesi'nin haritası, Keçiören ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Osmangazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 22.781 kişidir. 2007 yılında 11.685 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %95,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,4 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Osmangazi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Osmangazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 22.781 kişidir. 2007 yılında 11.685 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %95,0 arttı.
Osmangazi Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Osmangazi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 22.781 | -0,5 |
| 2021 | 22.887 | -0,4 |
| 2020 | 22.979 | -0,2 |
| 2019 | 23.029 | 2,7 |
| 2018 | 22.432 | -2,2 |
| 2017 | 22.933 | 1,5 |
| 2016 | 22.589 | 3,2 |
| 2015 | 21.887 | 4,9 |
| 2014 | 20.864 | 5,5 |
| 2013 | 19.777 | -0,1 |
| 2012 | 19.788 | 5,5 |
| 2011 | 18.756 | 6,9 |
| 2010 | 17.543 | 9,9 |
| 2009 | 15.968 | 15,4 |
| 2008 | 13.843 | 18,5 |
| 2007 | 11.685 | - |
Osmangazi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Osmangazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Osmangazi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 16.019, sandığa gidenlerin oranı %75,5. En çok oyu %46,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %44,8 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 5.412 | 46,4 |
| Mansur Yavaş | CHP | 5.230 | 44,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 557 | 4,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 164 | 1,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 108 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 66 | 0,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 45 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 18 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,1 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 10 | 0,1 |
| Diğer (12) | 44 | 0,4 |
Keçiören Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 16.019, sandığa gidenlerin oranı %75,6. En çok oyu %48,4 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %36,9 ile Mesut Özarslan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zafer Çoktan | AK PARTİ | 5.636 | 48,4 |
| Mesut Özarslan | CHP | 4.296 | 36,9 |
| Sait Ali Arslan | YENİDEN REFAH | 731 | 6,3 |
| Adem Öztürk | ZAFER PARTİSİ | 298 | 2,6 |
| Kemal Babuccu | İYİ PARTİ | 297 | 2,5 |
| Bekir Er | BÜYÜK BİRLİK | 88 | 0,8 |
| Süleyman Tekbaş | SAADET | 82 | 0,7 |
| Sadık Yıldız | DEM Parti | 52 | 0,5 |
| Hamza Aydoğdu | DEVA PARTİSİ | 34 | 0,3 |
| Turgay Cabar | MEMLEKET | 28 | 0,2 |
| Diğer (16) | 111 | 1,0 |
Keçiören Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 16.019, sandığa gidenlerin oranı %75,6. En çok oyu %47,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %34,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.552 | 47,7 |
| CHP | 4.019 | 34,6 |
| YENİDEN REFAH | 814 | 7,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 417 | 3,6 |
| İYİ PARTİ | 296 | 2,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 124 | 1,1 |
| SAADET | 93 | 0,8 |
| DEM Parti | 72 | 0,6 |
| BTP | 44 | 0,4 |
| MEMLEKET | 40 | 0,3 |
| Diğer (16) | 158 | 1,4 |
Osmangazi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Osmangazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 16.319, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %66,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %25,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 9.630 | 66,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.624 | 25,1 |
| Sinan Oğan | 1.159 | 8,0 |
| Muharrem İnce | 49 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 16.330, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %70,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 9.771 | 70,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.025 | 29,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 16.319, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %47,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %13,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 6.840 | 47,4 |
| MHP | 2.001 | 13,9 |
| CHP | 1.933 | 13,4 |
| İYİ PARTİ | 1.508 | 10,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 607 | 4,2 |
| YENİDEN REFAH | 567 | 3,9 |
| BBP | 223 | 1,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 218 | 1,5 |
| MEMLEKET | 135 | 0,9 |
| TİP | 93 | 0,6 |
| Diğer (14) | 152 | 1,1 |