Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.864 kişi (TÜİK).
Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.864 kişidir. 2007 yılında 1.574 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %82,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,2 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.864 kişidir. 2007 yılında 1.574 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %82,0 arttı.
Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.864 | 6,2 |
| 2021 | 2.698 | 7,1 |
| 2020 | 2.519 | 9,7 |
| 2019 | 2.296 | 7,3 |
| 2018 | 2.139 | 1,7 |
| 2017 | 2.104 | 3,4 |
| 2016 | 2.034 | 2,9 |
| 2015 | 1.977 | 7,0 |
| 2014 | 1.848 | 9,9 |
| 2013 | 1.681 | 0,2 |
| 2012 | 1.678 | 0,3 |
| 2011 | 1.673 | 0,3 |
| 2010 | 1.668 | 2,6 |
| 2009 | 1.625 | 1,5 |
| 2008 | 1.601 | 1,7 |
| 2007 | 1.574 | - |
Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.115, sandığa gidenlerin oranı %78,1. En çok oyu %53,1 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %33,5 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 845 | 53,1 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 534 | 33,5 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 88 | 5,5 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 39 | 2,5 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 34 | 2,1 |
| İkram Akkaya | SAADET | 12 | 0,8 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 7 | 0,4 |
| Hasan Aydın | BTP | 7 | 0,4 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 5 | 0,3 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 5 | 0,3 |
| Diğer (7) | 16 | 1,0 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.115, sandığa gidenlerin oranı %78,0. En çok oyu %50,2 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %34,2 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 801 | 50,2 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 545 | 34,2 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 100 | 6,3 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 52 | 3,3 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 48 | 3,0 |
| Kerim Bulut | SAADET | 11 | 0,7 |
| Cemil Bektaş | BTP | 9 | 0,6 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 8 | 0,5 |
| Gül Pola | DEM Parti | 7 | 0,4 |
| Mehmet Seskir | DSP | 4 | 0,2 |
| Diğer (6) | 10 | 0,6 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.115, sandığa gidenlerin oranı %77,9. En çok oyu %47,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %34,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 753 | 47,3 |
| AK PARTİ | 541 | 34,0 |
| YENİDEN REFAH | 110 | 6,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 62 | 3,9 |
| İYİ PARTİ | 59 | 3,7 |
| SAADET | 12 | 0,8 |
| BTP | 10 | 0,6 |
| MEMLEKET | 8 | 0,5 |
| DEM Parti | 8 | 0,5 |
| HÜDA PAR | 7 | 0,4 |
| Diğer (9) | 21 | 1,3 |
Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.116, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %50,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 921 | 50,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 715 | 39,1 |
| Sinan Oğan | 182 | 9,9 |
| Muharrem İnce | 12 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.117, sandığa gidenlerin oranı %83,0. En çok oyu %53,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %46,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 935 | 53,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 801 | 46,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.116, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %37,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 673 | 37,0 |
| CHP | 405 | 22,3 |
| İYİ PARTİ | 292 | 16,1 |
| MHP | 143 | 7,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 81 | 4,5 |
| YENİDEN REFAH | 76 | 4,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 37 | 2,0 |
| MEMLEKET | 30 | 1,6 |
| BBP | 20 | 1,1 |
| TİP | 19 | 1,1 |
| Diğer (10) | 26 | 1,5 |