Şafaktepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Şafaktepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 11.311 kişi (TÜİK).
Şafaktepe Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şafaktepe Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şafaktepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.311 kişidir. 2007 yılında 10.439 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %8,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %55,9 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şafaktepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şafaktepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.311 kişidir. 2007 yılında 10.439 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %8,4 arttı.
Şafaktepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şafaktepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 11.311 | -4,2 |
| 2021 | 11.811 | -0,1 |
| 2020 | 11.824 | -7,0 |
| 2019 | 12.709 | 2,8 |
| 2018 | 12.365 | 10,5 |
| 2017 | 11.192 | 0,9 |
| 2016 | 11.094 | 0,9 |
| 2015 | 10.999 | -0,4 |
| 2014 | 11.048 | 0,0 |
| 2013 | 11.046 | -1,8 |
| 2012 | 11.243 | 0,6 |
| 2011 | 11.177 | 0,7 |
| 2010 | 11.100 | 2,4 |
| 2009 | 10.841 | 2,9 |
| 2008 | 10.535 | 0,9 |
| 2007 | 10.439 | - |
Şafaktepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şafaktepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şafaktepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.541, sandığa gidenlerin oranı %79,9. En çok oyu %65,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %27,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 3.811 | 65,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.621 | 27,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 132 | 2,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 98 | 1,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 67 | 1,1 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 40 | 0,7 |
| Cafer Güneş | SAADET | 24 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 17 | 0,3 |
| Serkan Ünver | YTP | 9 | 0,1 |
| Utku Reyhan | VATAN PARTİSİ | 8 | 0,1 |
| Diğer (8) | 30 | 0,5 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.541, sandığa gidenlerin oranı %79,8. En çok oyu %55,9 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %31,7 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 3.250 | 55,9 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 1.844 | 31,7 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 198 | 3,4 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 188 | 3,2 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 144 | 2,5 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 48 | 0,8 |
| Murat Sipahi | SAADET | 37 | 0,6 |
| Muhammed Hanifi Özhan | DEVA PARTİSİ | 26 | 0,5 |
| İlke Işık Ünüvar | EMEP | 14 | 0,2 |
| Hüseyin Kuloğlu | BTP | 12 | 0,2 |
| Diğer (10) | 53 | 0,9 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 7.541, sandığa gidenlerin oranı %79,8. En çok oyu %53,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %30,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.134 | 53,8 |
| AK PARTİ | 1.776 | 30,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 286 | 4,9 |
| İYİ PARTİ | 192 | 3,3 |
| YENİDEN REFAH | 184 | 3,2 |
| DEM Parti | 65 | 1,1 |
| SAADET | 40 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 30 | 0,5 |
| TİP | 22 | 0,4 |
| BTP | 11 | 0,2 |
| Diğer (14) | 82 | 1,4 |
Şafaktepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şafaktepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.602, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %52,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %39,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.577 | 52,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.700 | 39,8 |
| Sinan Oğan | 480 | 7,1 |
| Muharrem İnce | 20 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.605, sandığa gidenlerin oranı %87,0. En çok oyu %57,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %42,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.750 | 57,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.749 | 42,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.602, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %34,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.322 | 34,4 |
| AK PARTİ | 1.840 | 27,3 |
| İYİ PARTİ | 1.057 | 15,7 |
| MHP | 600 | 8,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 297 | 4,4 |
| YENİDEN REFAH | 160 | 2,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 153 | 2,3 |
| BBP | 78 | 1,2 |
| MEMLEKET | 73 | 1,1 |
| GENÇPARTİ | 15 | 0,2 |
| Diğer (15) | 87 | 1,3 |