Şentepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Polatlı, Ankara)
Ankara ili Polatlı ilçesine bağlı Şentepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 16.834 kişi (TÜİK).
Şentepe Mahallesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şentepe Mahallesi'nin haritası, Polatlı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 16.834 kişidir. 2007 yılında 11.210 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %50,2 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,2 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şentepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 16.834 kişidir. 2007 yılında 11.210 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %50,2 arttı.
Şentepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şentepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 16.834 | 2,8 |
| 2021 | 16.374 | 2,7 |
| 2020 | 15.948 | 9,0 |
| 2019 | 14.628 | 9,6 |
| 2018 | 13.352 | -2,1 |
| 2017 | 13.632 | 8,6 |
| 2016 | 12.547 | 5,6 |
| 2015 | 11.880 | 4,0 |
| 2014 | 11.428 | 4,4 |
| 2013 | 10.944 | -3,8 |
| 2012 | 11.371 | -0,5 |
| 2011 | 11.428 | 1,6 |
| 2010 | 11.251 | 1,7 |
| 2009 | 11.065 | 3,9 |
| 2008 | 10.649 | -5,0 |
| 2007 | 11.210 | - |
Şentepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şentepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.999, sandığa gidenlerin oranı %74,6. En çok oyu %59,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %32,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 5.053 | 59,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.806 | 32,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 287 | 3,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 69 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 58 | 0,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 52 | 0,6 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 49 | 0,6 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 46 | 0,5 |
| Salih Koç | MİLLET | 19 | 0,2 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 15 | 0,2 |
| Diğer (12) | 78 | 0,9 |
Polatlı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.999, sandığa gidenlerin oranı %74,6. En çok oyu %46,2 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı, ikinci sırada %38,7 ile Levent Çağlancı (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mürsel Yıldızkaya | CHP | 3.902 | 46,2 |
| Levent Çağlancı | MHP | 3.262 | 38,7 |
| Yusuf Hamdemir | YENİDEN REFAH | 685 | 8,1 |
| Hüseyin Özlük | İYİ PARTİ | 164 | 1,9 |
| Sadık Serhat Uğurlu | DEVA PARTİSİ | 141 | 1,7 |
| Nasuh Reşat Ayar | SAADET | 93 | 1,1 |
| Şaban Tekin | MİLLİ YOL | 43 | 0,5 |
| Çağlayan Onaran | Bağımsız | 28 | 0,3 |
| Özkan Çelik | MEMLEKET | 19 | 0,2 |
| Abdulvahap Koyuncu | HÜDA PAR | 19 | 0,2 |
| Diğer (7) | 80 | 0,9 |
Polatlı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 11.999, sandığa gidenlerin oranı %74,6. En çok oyu %46,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %36,5 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.873 | 46,2 |
| MHP | 3.061 | 36,5 |
| YENİDEN REFAH | 688 | 8,2 |
| İYİ PARTİ | 213 | 2,5 |
| DEVA PARTİSİ | 119 | 1,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 111 | 1,3 |
| SAADET | 107 | 1,3 |
| MİLLİ YOL | 39 | 0,5 |
| BTP | 30 | 0,4 |
| MEMLEKET | 29 | 0,3 |
| Diğer (8) | 121 | 1,4 |
Şentepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.140, sandığa gidenlerin oranı %86,9. En çok oyu %57,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.935 | 57,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.642 | 35,0 |
| Sinan Oğan | 773 | 7,4 |
| Muharrem İnce | 53 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.149, sandığa gidenlerin oranı %82,4. En çok oyu %61,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.036 | 61,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.853 | 39,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.140, sandığa gidenlerin oranı %86,9. En çok oyu %42,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %19,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.369 | 42,5 |
| CHP | 2.041 | 19,9 |
| İYİ PARTİ | 1.062 | 10,3 |
| MHP | 998 | 9,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 593 | 5,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 352 | 3,4 |
| YENİDEN REFAH | 281 | 2,7 |
| BBP | 201 | 2,0 |
| MEMLEKET | 135 | 1,3 |
| GENÇPARTİ | 26 | 0,2 |
| Diğer (13) | 125 | 1,2 |