Serhat Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Serhat Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 24.767 kişi (TÜİK).
Serhat Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Serhat Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Serhat Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 24.767 kişidir. 2007 yılında 15.822 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %56,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %44,9 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 2,489 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 24.767 |
Serhat Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Serhat Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 24.767 kişidir. 2007 yılında 15.822 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %56,5 arttı.
Serhat Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Serhat Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 24.767 | 0,7 |
| 2021 | 24.592 | 0,9 |
| 2020 | 24.372 | 1,9 |
| 2019 | 23.912 | 2,8 |
| 2018 | 23.260 | -1,2 |
| 2017 | 23.534 | 1,7 |
| 2016 | 23.142 | 3,9 |
| 2015 | 22.283 | 4,8 |
| 2014 | 21.268 | 5,5 |
| 2013 | 20.156 | -13,5 |
| 2012 | 23.296 | 8,2 |
| 2011 | 21.529 | 11,3 |
| 2010 | 19.348 | 22,4 |
| 2009 | 15.810 | 4,7 |
| 2008 | 15.103 | -4,5 |
| 2007 | 15.822 | - |
Serhat Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Serhat Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Serhat Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 17.495, sandığa gidenlerin oranı %79,4. En çok oyu %50,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %40,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 6.770 | 50,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 5.530 | 40,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 539 | 4,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 283 | 2,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 115 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 93 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 56 | 0,4 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 34 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 24 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 16 | 0,1 |
| Diğer (13) | 61 | 0,5 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 17.495, sandığa gidenlerin oranı %79,4. En çok oyu %44,9 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %43,5 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 6.038 | 44,9 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 5.857 | 43,5 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 552 | 4,1 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 435 | 3,2 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 238 | 1,8 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 120 | 0,9 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 77 | 0,6 |
| Hakan Bulut | TKP | 29 | 0,2 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 17 | 0,1 |
| Hadiye Kemeç | YTP | 15 | 0,1 |
| Diğer (9) | 86 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 17.495, sandığa gidenlerin oranı %79,3. En çok oyu %42,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %40,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.687 | 42,4 |
| CHP | 5.436 | 40,5 |
| YENİDEN REFAH | 716 | 5,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 664 | 5,0 |
| İYİ PARTİ | 350 | 2,6 |
| SAADET | 163 | 1,2 |
| DEVA PARTİSİ | 130 | 1,0 |
| DEM Parti | 66 | 0,5 |
| TİP | 29 | 0,2 |
| BTP | 27 | 0,2 |
| Diğer (12) | 150 | 1,1 |
Serhat Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Serhat Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 17.844, sandığa gidenlerin oranı %92,1. En çok oyu %53,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.611 | 53,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.327 | 39,1 |
| Sinan Oğan | 1.221 | 7,5 |
| Muharrem İnce | 27 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 17.857, sandığa gidenlerin oranı %89,1. En çok oyu %56,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.856 | 56,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.801 | 43,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 17.844, sandığa gidenlerin oranı %92,1. En çok oyu %36,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.964 | 36,9 |
| CHP | 3.648 | 22,5 |
| İYİ PARTİ | 2.302 | 14,2 |
| MHP | 1.699 | 10,5 |
| YENİDEN REFAH | 651 | 4,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 645 | 4,0 |
| BBP | 340 | 2,1 |
| TİP | 288 | 1,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 217 | 1,3 |
| MEMLEKET | 172 | 1,1 |
| Diğer (16) | 152 | 0,9 |