Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 18.365 kişi (TÜİK).
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.365 kişidir. 2007 yılında 8.997 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %104,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %54,2 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 2,317 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 18.365 |
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.365 kişidir. 2007 yılında 8.997 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %104,1 arttı.
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Mehmet Akif Ersoy Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 18.365 | 1,0 |
| 2021 | 18.189 | 1,0 |
| 2020 | 18.010 | 2,8 |
| 2019 | 17.526 | 7,3 |
| 2018 | 16.340 | 10,7 |
| 2017 | 14.756 | 21,8 |
| 2016 | 12.117 | 18,4 |
| 2015 | 10.231 | 30,7 |
| 2014 | 7.828 | 5,9 |
| 2013 | 7.395 | 3,3 |
| 2012 | 7.157 | 7,2 |
| 2011 | 6.674 | -11,4 |
| 2010 | 7.534 | -17,4 |
| 2009 | 9.125 | 0,8 |
| 2008 | 9.057 | 0,7 |
| 2007 | 8.997 | - |
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Mehmet Akif Ersoy Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 13.563, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %62,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %29,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 6.787 | 62,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 3.234 | 29,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 296 | 2,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 264 | 2,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 121 | 1,1 |
| Cafer Güneş | SAADET | 50 | 0,5 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 48 | 0,4 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 37 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 21 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 12 | 0,1 |
| Diğer (12) | 46 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 13.563, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %54,2 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %34,2 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 5.923 | 54,2 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 3.731 | 34,2 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 519 | 4,8 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 247 | 2,3 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 223 | 2,0 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 74 | 0,7 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 71 | 0,7 |
| Hakan Bulut | TKP | 29 | 0,3 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 22 | 0,2 |
| Yılmaz Akgül | HÜDA PAR | 15 | 0,1 |
| Diğer (9) | 68 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 13.563, sandığa gidenlerin oranı %82,6. En çok oyu %50,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 5.523 | 50,7 |
| AK PARTİ | 3.465 | 31,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 706 | 6,5 |
| YENİDEN REFAH | 385 | 3,5 |
| İYİ PARTİ | 360 | 3,3 |
| DEVA PARTİSİ | 104 | 0,9 |
| SAADET | 87 | 0,8 |
| DEM Parti | 53 | 0,5 |
| TİP | 47 | 0,4 |
| BTP | 30 | 0,3 |
| Diğer (12) | 131 | 1,2 |
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.464, sandığa gidenlerin oranı %93,5. En çok oyu %54,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %37,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.801 | 54,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.703 | 37,9 |
| Sinan Oğan | 874 | 7,0 |
| Muharrem İnce | 31 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.474, sandığa gidenlerin oranı %90,6. En çok oyu %58,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %41,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.063 | 58,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.924 | 41,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.464, sandığa gidenlerin oranı %93,5. En çok oyu %32,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %26,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.063 | 32,7 |
| AK PARTİ | 3.343 | 26,9 |
| İYİ PARTİ | 2.305 | 18,6 |
| MHP | 865 | 7,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 472 | 3,8 |
| YENİDEN REFAH | 369 | 3,0 |
| TİP | 329 | 2,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 199 | 1,6 |
| MEMLEKET | 151 | 1,2 |
| BBP | 133 | 1,1 |
| Diğer (14) | 113 | 0,9 |