Seyhan Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Seyhan Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.246 kişi (TÜİK).
Seyhan Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Seyhan Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Seyhan Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.246 kişidir. 2007 yılında 5.405 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %2,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %88,6 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Seyhan Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Seyhan Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.246 kişidir. 2007 yılında 5.405 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %2,9 azaldı.
Seyhan Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Seyhan Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.246 | 0,2 |
| 2021 | 5.234 | -1,3 |
| 2020 | 5.304 | -0,3 |
| 2019 | 5.322 | -1,1 |
| 2018 | 5.382 | -0,4 |
| 2017 | 5.402 | 1,7 |
| 2016 | 5.313 | 0,6 |
| 2015 | 5.280 | 0,4 |
| 2014 | 5.258 | -1,8 |
| 2013 | 5.357 | -0,3 |
| 2012 | 5.372 | -1,0 |
| 2011 | 5.429 | 0,9 |
| 2010 | 5.380 | 1,0 |
| 2009 | 5.326 | -1,0 |
| 2008 | 5.378 | -0,5 |
| 2007 | 5.405 | - |
Seyhan Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Seyhan Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Seyhan Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.052, sandığa gidenlerin oranı %81,7. En çok oyu %90,7 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %5,5 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 2.926 | 90,7 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 178 | 5,5 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 38 | 1,2 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 31 | 1,0 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 14 | 0,4 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 12 | 0,4 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 4 | 0,1 |
| Eyyup Kebude | YTP | 3 | 0,1 |
| Sevil Aracı | EMEP | 3 | 0,1 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 2 | 0,1 |
| Diğer (10) | 14 | 0,4 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.052, sandığa gidenlerin oranı %81,5. En çok oyu %88,6 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı, ikinci sırada %6,0 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Demirçalı | CHP | 2.838 | 88,6 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 191 | 6,0 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 45 | 1,4 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 45 | 1,4 |
| Cihan Aydar | TİP | 21 | 0,7 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 14 | 0,4 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 12 | 0,4 |
| Ali Balsak | TKP | 11 | 0,3 |
| Ahmet Ergör | BTP | 7 | 0,2 |
| Osman Söyler | SAADET | 5 | 0,2 |
| Diğer (8) | 13 | 0,4 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.052, sandığa gidenlerin oranı %81,6. En çok oyu %87,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %4,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.776 | 87,2 |
| AK PARTİ | 156 | 4,9 |
| TİP | 74 | 2,3 |
| İYİ PARTİ | 54 | 1,7 |
| DEM Parti | 49 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 21 | 0,7 |
| YENİDEN REFAH | 14 | 0,4 |
| BTP | 12 | 0,4 |
| GELECEK PARTİSİ | 5 | 0,2 |
| TKP | 4 | 0,1 |
| Diğer (9) | 20 | 0,6 |
Seyhan Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Seyhan Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.032, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %89,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %9,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.243 | 89,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 340 | 9,4 |
| Sinan Oğan | 19 | 0,5 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.034, sandığa gidenlerin oranı %91,2. En çok oyu %90,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %9,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.299 | 90,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 358 | 9,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.032, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %75,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %7,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.708 | 75,5 |
| AK PARTİ | 252 | 7,0 |
| TİP | 178 | 5,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 150 | 4,2 |
| İYİ PARTİ | 134 | 3,7 |
| MHP | 48 | 1,3 |
| YENİDEN REFAH | 18 | 0,5 |
| MEMLEKET | 17 | 0,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 10 | 0,3 |
| GENÇPARTİ | 8 | 0,2 |
| Diğer (7) | 21 | 0,6 |