Yamaçlı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Yamaçlı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.845 kişi (TÜİK).
Yamaçlı Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yamaçlı Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yamaçlı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.845 kişidir. 2007 yılında 6.042 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %87,8 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Yamaçlı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yamaçlı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.845 kişidir. 2007 yılında 6.042 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,3 azaldı.
Yamaçlı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yamaçlı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.845 | -0,7 |
| 2021 | 5.886 | -0,8 |
| 2020 | 5.936 | -0,8 |
| 2019 | 5.983 | 0,9 |
| 2018 | 5.927 | -0,6 |
| 2017 | 5.961 | -1,3 |
| 2016 | 6.039 | -0,3 |
| 2015 | 6.057 | 0,8 |
| 2014 | 6.011 | -0,0 |
| 2013 | 6.013 | -2,3 |
| 2012 | 6.155 | 0,7 |
| 2011 | 6.113 | -1,2 |
| 2010 | 6.188 | 0,6 |
| 2009 | 6.150 | 1,1 |
| 2008 | 6.086 | 0,7 |
| 2007 | 6.042 | - |
Yamaçlı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yamaçlı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yamaçlı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.547, sandığa gidenlerin oranı %78,7. En çok oyu %88,8 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %7,7 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 3.110 | 88,8 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 271 | 7,7 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 35 | 1,0 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 28 | 0,8 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 18 | 0,5 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 9 | 0,3 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 7 | 0,2 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 5 | 0,1 |
| Eyyup Kebude | YTP | 4 | 0,1 |
| Sevil Aracı | EMEP | 4 | 0,1 |
| Diğer (5) | 10 | 0,3 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.547, sandığa gidenlerin oranı %78,4. En çok oyu %87,8 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı, ikinci sırada %7,8 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Demirçalı | CHP | 3.048 | 87,8 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 272 | 7,8 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 31 | 0,9 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 29 | 0,8 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 28 | 0,8 |
| Cihan Aydar | TİP | 17 | 0,5 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 12 | 0,3 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 8 | 0,2 |
| Aziz Kandemir | GELECEK PARTİSİ | 7 | 0,2 |
| Ali Balsak | TKP | 5 | 0,1 |
| Diğer (6) | 13 | 0,4 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.547, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %87,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %6,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.018 | 87,0 |
| AK PARTİ | 240 | 6,9 |
| TİP | 62 | 1,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 32 | 0,9 |
| İYİ PARTİ | 30 | 0,9 |
| DEM Parti | 26 | 0,8 |
| YENİDEN REFAH | 11 | 0,3 |
| HÜDA PAR | 11 | 0,3 |
| GELECEK PARTİSİ | 9 | 0,3 |
| SAADET | 7 | 0,2 |
| Diğer (8) | 21 | 0,6 |
Yamaçlı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yamaçlı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.547, sandığa gidenlerin oranı %89,5. En çok oyu %89,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %9,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.598 | 89,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 380 | 9,4 |
| Sinan Oğan | 40 | 1,0 |
| Muharrem İnce | 9 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.550, sandığa gidenlerin oranı %88,5. En çok oyu %90,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %9,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.641 | 90,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 363 | 9,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.547, sandığa gidenlerin oranı %89,5. En çok oyu %76,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %7,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.035 | 76,0 |
| AK PARTİ | 286 | 7,2 |
| TİP | 210 | 5,3 |
| İYİ PARTİ | 184 | 4,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 84 | 2,1 |
| MHP | 55 | 1,4 |
| MEMLEKET | 26 | 0,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 24 | 0,6 |
| GENÇPARTİ | 11 | 0,3 |
| VATAN PARTİSİ | 11 | 0,3 |
| Diğer (8) | 29 | 0,7 |